Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейските борси последваха вчерашното слабо представяне на пазара на акции на "Уолстрийт"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейските фондови борси се оцветиха в червено, следвайки негативното представяне на "Уолстрийт" в началото на седмицата, тъй като инвеститорите започват да се притесняват от рязкото увеличаване на доходността на американските държавни облигации.

В понеделник доходността на 10-годишните дългови книжа на САЩ нарасна над важната психологическа бариера от 2,7% за пръв път от април 2014 година, като в същото време фючърсите на федералната фондова лихва, търгувани на паричните пазари, започнаха да оценяват с малко по-голяма вероятно четирикратно, а не трикратно повишение на основната лихва на Фед в рамките на настоящата година.

Това доведе до напрежение на пазара на акции на "Уолстрийт", като в понеделник и трите основни американски фондови индекси отбелязаха най-солиден дневен спад от пет месеца насам. Индексът на сините чипове DJIA и широкият индекс S&P500 приключиха вчерашната търговия с понижения от 0,67% – най-солиден спад от септември 2017 година, отстъпвайки от поредните рекордни върхове, достигнати в края на предходната седмица. Технологичният индекс Nasdaq Composite пък загуби 0,52% от стойността с оглед и на спад на акциите на Apple Inc. с 2,1% след информация, че компанията е намалила наполовина производството на най-новия си модел смартфон iPhone X.

Напрежението се пренесе и на борсите на Стария континент, като общият европейски индекс Stoxx Europe 600 губи 0,62% от стойността си след понижение в понеделник с 0,2%.

Немският фондов индекс DAX спада с 0,59%, а френският CAC-40 – с 0,51% въпреки данни на френската статистика, показващи ускоряване на растежа на втората по сила икономика в еврозоната в края на 2017 година. Негативната инвеститорска настройка е факт въпреки добри предварителни данни на Евростат за представянето на икономиката на еврозоната през изминалата година (най-солиден растеж от 10 години насам) и резултатите от последно проучване на Европейската комисия, показващи слабо отстъпление на бизнес доверието в региона на единната валута през януари от 17-годишния връх, достигнат в края на 2017 година.

Испанският индекс Ibex-35 пък се понижава с над 1% отчасти в резултат на данни, показващи известно забавяне на иначе солидната икономическа експанзия в Испания през последното тримесечие на миналата година в резултат на политическата криза около опитите за независимост на региона на Каталуния. Понижение с 0,57% бележи и британският фондов индекс FTSE100.

Днешното понижение с близо процент на цената на петрола се отразява негативно на енергийния сектор, като акциите на British Petroleum се понижават с 0,6%, на френската Total с 1% и на Statoil – с 1,5%.

Възходящото движение на доходността на американските държавни облигации е на път да се отрази негативно на "Уолстрийт" за втората поредна сесия, като фючърсите на индекса DJIA се понижават с 0,81%, губейки над 200 пункта около час преди старта на реалната търговия. Фючърсите на S&P500 се понижават с 0,44%, а на технологичният индекс Nasdaq100 – с 0,52%.

Вниманието на участниците на финансовите пазари вероятно ще се насочи към предстоящото ежегодно обръщение "За състоянието на съюза" на американския президент Доналд Тръмп, което ще бъде факт в ранните часове на утрешния ден (около 04:00 ч. наше време).

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени