Това, което не може да се предвиди, е колко ще трае и какви ще бъдат бумерангите на изолационизма. Защото политиката на протекционизъм в кратки срокове е печелевша, но в средни и дълги срокове носи бумерангов ефект.
Паси акцентира върху факта, че в речта нито един път не са били споменати ЕС и НАТО. Речта на Тръмп е изцяло ориентирана към неговите избиратели, които не се интересуват от външна политика. В някаква степен можем да наречем това популизъм, допълни Соломон Паси.
Сред оценките и критиките, с които демократите посрещат речта на Тръмп, Паси открои тези за отсъствието на коментар по намесата на Русия във вътрешнополитическия живот на САЩ, както и липсата на отношение към защитата на природата. Соломон Паси обърна внимание и натова, че демократите са обобщили своите коментари за речта на президента тъкмо в изявленията на Джо Кенеди, и прогнозира възможното му лансиране като един от кандидатите за следващия президентски вот.
На обикновените американци най-голямо впечатление от речта на Тръмп направи фактът, че той избра да говори и да засили своите послания през конкретни примери и човешки съдби, посочи преподавателят по съвременна история в Софийския университет Атанас Сивилов.
Правят се реверанси за сближаване с демократите, но от друга страна той се стреми да запази безспорната подкрепа, която засега личи от страна на републиканците. С много тежка задача се е нагърбил - да се опита да намери подкрепата и на двете страни в американската политика в момента, подчерта Сивилов.
Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.