Аз лично не считам, че това е необходимо, защото мисля, че документът е достатъчно ясен и достатъчно добре показва онова, което се крие в него, което действително е насочено към целите на Конвенцията, а именно защита на жени и деца от всички форми на насилие.
Редактирането на въпроса в предложението на БСП за референдум издава разколебаване в позицията, смята Таралежкова. В първоначалния вариант този въпрос е съдържал истинското име на документа, а в новата редакция той е упоменат като "така наречената "Истанбулска конвенция":
Тук всъщност се избягва от основната цел на Конвенцията, която се съдържа и в името ѝ – превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие. Това е умишлено избягване от фокуса на конвенцията и от целта ѝ. Според мен действително тези промени показват колебание и несигурност доколко хората, които очакват БСП евентуално да се включат в референдума, въобще ще разберат. А доколко те пък са запознати с този документ, е вече съвсем друг въпрос. Но аз изначално смятам, че референдум по такъв въпрос не следва да бъде проведен.
Според Таралежкова не е сигурно, че партиите в НС, които не подкрепят ратификацията на документа, ще гласуват за провеждането на референдума.
За мен новината от вчера, освен всичко останало по повод референдума в един или друг негов вид, беше, че "Воля" излиза с контрапредложение да има референдум на цените на горивата. Това беше, бих казала, "иронично" на фона на всичко, което се случва!
Общественият съвет към парламентарната комисия за взаимодействие с неправителствените организации е гласувал "против" това да се организира национален референдум по въпроса и за това Народното събрание по най-бързия начин да ратифицира конвенцията.
Интервюто на Таня Величкова с Ива Таралежкова можете да чуете от звуковия файл.