Все повече семейства избират възможността да съхранят стволовите клетки, които се взимат от пъпната връв и плацентата. Ако преди години това беше една модна тенденция, сега семействата абсолютно информирано взимат това решение, тъй като знаят ползите. /…/ Тези клетки имат много силна способност за диференциация, за размножаване и за превръщане в каквато и да е клетка. Информираното решение е най-доброто. Мисля, че вече младите родители правят този избор абсолютно осъзнато.
Мирчева подчерта, че има много „подводни камъни“: Родителите трябва да са изключително прецизни в избора си на лаборатория, в която ще поверят съхраняването на този така ценен материал. Много е важно лабораторията да разполага с международни акредитации, да има възможност стволовите клетки, които ще се съхраняват в лабораториите, да могат да се ползват в почти всички точки на света. Ако лабораторията разполага само с акредитация от страна на Българската агенция по трансплантации, тези проби биха могли да се ползват единствено и само на територията на България. Компанията трябва да бъде регистрирана в Агенцията по трансплантации, да има лиценз за работа на територията на България. Услугите трябва да с най-широка гама от възможности, т.е. да се взима кръвта и от пъпната връв, и от плацентата, и от тъканта, да има необходимите документи за това.
Избор на семейството е дали клетките да се съхраняват в България или в чуждестранна компания, каза Мирчева. По думите й е много важно как пробата се съхранява до момента на пристигане в лабораторията. Различен начин на обработка предлагат различните компании. Многократното разделяне на порции на самата проба е най-добрият вариант, защото дава възможност за многократно използване на пробата, подчерта още Мирчева.
Какво още трябва да знаят хората за стволовите клетки и приложението им, чуйте в звуковия файл.