Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задълбочаване на разпродажбите на европейските акции на фона на общата криза на фондовите пазари

Европейските акции остават под агресивен натиск от продажби в началото на новата седмица с оглед на засилващото се напрежение на борсите по цял свят в резултат на нарастващите инфлационни притеснения и на доходността на държаните облигации, търгувани на дълговите пазари.

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 1,52% към най-ниско ниво от ноември 2017 година насам, следвайки солидния спад на акциите, търгувани на Уолстрийт в петък и слабостта на акциите на азиатските борси по-рано днес. По този начин основният индекс на борсите в Европа е на път да приключи на загуба за шеста поредна сесия на търговия.

Силният доклад в края на миналата седмица за състоянието на пазара на труда и изненадващо рязкото повишение на заплащането на труда в САЩ през януари увеличиха притесненията за повишаване на инфлацията във водещата световна икономика, което от своя страна да доведе до по-агресивно вдигане на лихвените ставки от страна на Федералния резерв. Това задълбочи и без това рязкото нарастване на доходността на американските държавни облигации, което е в сила през последните дни на търговия, като по-рано днес доходността на 10-годишните книжа на САЩ удари нов 4-годишен връх от 2,883%.

Пазарът на акциите на "Уолстрийт" реагира негативно на всичко това и в петък основните фондови индекси S&P500 и DJIA се понижиха с над 2%, отбелязвайки седмични загуби от близо 4 на сто, докато технологичният индекс Nasdaq се радели с 3,5% от стойността си в рамките на изминалите пет дни на търговия.

Притесненията за засилващ се инфлационен натиск и в рамките на еврозоната с оглед на продължаващата солидна икономическа експанзия в региона в началото на новата година (днешното PMI прочуване на агенция Markit) допринасят за напрежение и на европейския дългов пазар, като доходността на 10-годишните немски облигации нараства към двегодишен връх от близо 0,77%.

Трябва да се има предвид, че по-високата доходността на дълговите книжа намалява инвеститорския риск-апетит по отношение на акциите и на другите финансови активи.

Немският фондов индекс DAX се понижава с близо процент, след като основният индекс на борсата във Франкфурт загуби през миналата седмица 4,3% от своята стойност, понижавайки се към най-ниски нива от септември 2017 година насам. Френският фондов индекс CAC40 се понижава в понеделник с 1,45%, а британският FTSE100 – с 1,42%.

За негативното представяне на европейските борси в последно време допринасят и като цяло по-слабите от очакваното финансови отчети на компаниите от Стария континент през последното тримесечие на миналата година. Според анализ на банката Morgan Stanley подобно нещо се случва за пръв път от четвъртото тримесечие на 2014 година.

Очаква се и пазарът на акции на "Уолстрийт" да остане под натиск от продажби в началото на новата седмица, като фючърсите на индекса на сините чипове DJIA се понижават с нови близо 300 пункта (спад с 1,14%), на широкия индекс S&P500 – с 0,66% и на технологичния индекс Nasdaq100 – с 0,84% преди старта на официалната търговия от 16:30 ч. наше време.

Засилват се притесненията, че фондовите борси може би навлизат в по-сериозна низходяща корекция след солидния ценови ръст от началото на 2018 година, който докара свежи инвестиции на глобалните пазари на акции за близо 102 млрд. долара, според Bank of America. Този натиск от продажби на акции вероятно ще остане в сила, докато продължава тенденцията на повишаване на доходността на американските държавни облигации.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени