Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световните борси изтриха 4 трлн. долара от пазарната си стойност само в рамките на няколко дни на търговия

Във вторник световните фондови пазари се намират под натиск от продажба за четвърти пореден ден на търговия, изтривайки близо 4 трлн. долара от тяхната рекордна пазарна стойност, достигната в края на януари. Само в рамките на "Черния понеделник" за пазара на акции на "Уолстрийт", петстотинте най-богати хора в света са изгубили 114 млрд. долара.

Основните борси на Европа започнаха днешната търговия с понижения от над 3% след вчерашния драматичен срив на "Уолстрийт", като голяма част от участниците на финансовите пазари се насочиха към традиционните при такива случаи "инвестиционни убежища" като златото, японската йена и бенчмарковите държавни облигации на страни като САЩ, Германия, Великобритания и Япония.

Последва частично отслабване на първоначалното напрежение с оглед на сигналите за известна стабилизация на американските фондови фючърси, търгувани на извън борсовата търговия. След като по-рано днес фючърсите на DJIA се сринаха с нови близо 850 пункта, следвайки спадът на индекса на сините чипове в понеделник с 4,6%, последва обръщане на негативна посока и те дори поскъпнаха за кратко с около 290 пункта преди да опитат стабилизация около нивото от 23 758 пункта, или скромно понижение в рамките на  деня от едва 0,3%.

Това парира част от негативния старт на борсите в Европа и по време на обедната търговия общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 1,92%, но въпреки това е на път да приключи деня в най-ниски нива от август 2017-а година насам.

Немският фондов индекс DAX пък се понижава с 1,83%, френският CAC 40 - с 1,94%, а британският FTSE100 - с 1,82% до 10-месечно дъно, след като и трите водещи европейски борси във Франкфурт, Париж и Лондон стартираха деня със спадове от над 3 на сто.

Трусовете на световните пазари на акции доведоха до бягство на инвеститорите от рискови активи като акциите и стоковите фючърси, към "инвестиции - убежища" за каквито се считат златото и останалите благородни метали, японската йена и държавните облигации.

Априлските фючърси на златото поскъпват с 0,72% към 1346 долара за тройунция, на среброто - с 1,1% и на платината - с 0,46%. Трябва да се има предвид, че опасенията за ескалиращ инфлационен натиск са в подкрепа за цените на благородните метали.

В същото време петролните фючърси, подобно на акциите, остават под натиск от продажби, като тези на американския лек суров петрол се понижават с 0,47% към 63,85 долара за барел, а на петрола сорт брент - с 0,64% към 67,19 долара за барел.

Вчерашният срив на акциите на "Уолстрийт" допринесе за поскъпване и на японската йена, ползваща се със статут на "валута - убежище" при сериозни напрежения на капиталовите пазари. По-рано днес доларът се понижи за кратко до 7-дневно дъно от 108,45 йени преди да опита стабилизация около 109,00 нивото, докато еврото удари 4-седмични дъно от 133,98 йени, след което отскочи обратно над 135,00 нивото.

Паниката на фондовите борси обаче води до подновяване на интереса за покупки на държавни облигации, тъй като те също се ползват със статут на инвестиционно убежище. Това от своя страна допринася за тяхното поскъпване и респективно за намаляване на доходността им. Трябва да се има предвид, че именно разпродажбите на американски дългови книжа и силното нарастване на тяхната доходност през последните дни на търговия беше важен катализатор за последвалият срив на пазарите на акции по цял свят.

Днес доходността на 10-годишните държани облигации на САЩ се търгува около 2,70%, след като в понеделник достигна 4-годишен връх от 2,885%. Доходността на краткосрочните двегодишни американски книжа се понижава към 2,03%, отстъпвайки от върха преди дни около 2,198%, а доходността а 30-годишните дългосрочни облигации се понижава към 3,01% от вчерашен многогодишен връх около 3,216%. Доходността на 10-годишните германски облигации пък се понижава към 0,674%, след като в понеделник достигна многогодишен връх от 0,774% (най-високо ниво от средата на 2015-а година).

Това ограничаване на драматично покачващата се през последните дни доходност на американските и германските дългови книжа може да помогне за известно отслабване на напрежението на пазарите на акции.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна