Зъбните проблеми и обеззъбяването у нас е при над 96% от хората, посочват от сдружението. Едва 8% от децата до 19 години нямат кариеси, като при възрастните процентът е още по-нисък. Според председателя на Сдружението на българските зъболекари д-р Анатоли Кънев, здравното министерство трябва да се намеси и да финансира спешните случаи, защото пакетът, който покрива Здравната каса, е крайно недостатъчен, а с годишната сума от 157 млн. лв. се падат средно по около 70 лв. на човек на година за зъболечение.
Ние не можем да покрием дори спешните случаи. В Касата в рамковия договор са разписани 75 лв. на човек на година след 19-годишна възраст, а до 19-годишна възраст – 150 лв. на година. Касата плаща вадене на зъб, химиополимер и амалгамена пломба – това е обидно. Да не говорим, че нашите пенсионери не могат да ползват услуга протеза. 22 хил. случая в годината са спешни, които не са платени от държавата. Тя да намери начин и механизъм да си го включи в пакета или да го финансира примерно стол „Пирогов“.
От сдружението от 4 години настояват пред Столична община пилотно като добър пример да осигури помещение с два кабинета – единият за дентални спешни случаи, другият за хора в неравностойно положение. В тези кабинети група зъболекари щели да работят безплатно, но идеята не се приема.
От Здравната каса съобщиха за „Хоризонт“, че след преговори с Българския зъболекарски съюз от септември тази година пенсионерите между 65 и 69 години ще имат право на безплатни зъбни протези. Зъболекарският съюз ще преговаря от догодина да се разшири възрастовата група на хората, които имат нужда от цели протези.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.