Общинските съветници, които ще бъдат избрани на следващите местни избори, няма да имат право да са еднолични търговци и акционери на дружества, с които дадена община има договори. Това окончателно реши мнозинството в Народното събрание, след като прие на две четения първи промени в наскоро приетия Антикорупционен закон.
След спорове в пленарната зала между ГЕРБ и БСП окончателно се реши да се даде гратисен период на общинските съветници до 1 декември 2019 година за деклариране, че не са еднолични търговци, съдружници, акционери, членове на управителен, надзорен или контролен съвет на търговско дружество, което има сключени договори с общината. Поправката в Антикорупционния закон беше гласувана на две четения и влиза в сила с днешна дата.
От левицата настояха да се отложи второто четене на закона с мотива, че ще направят в тридневен срок предложения за промяна. Това не беше допуснато като процедура, с обяснението, че предложението е направено извън обсъждането на законопроекта на първо четене.
Председателят на правната комисия в парламента Данаил Кирилов защити изменението в Антикорупционния закон:
Организацията на общинските съветници и кметове настоява за тази справедливост. Няма как това решение да го натоварваме с тези политически изводи. Очевидно е, че законът действа. Само че, когато се предприема едно такова сериозно, мащабно преструктуриране на органи, промяна в законодателството, е нормално и обяснимо да има необходимост от прецизиране на някои от организационно-техническите последици.
За да може в следващата изборна процедура вече кандидатите да знаят и да са наясно, че има нови по стриктни изисквания, които те следва да съобразят, подчерта председателят на правната комисия.
По предложение на ГЕРБ задължението за подаване на декларацията за имуществото и интереси от страна на общинските съветници се отложи за първи декември 2019 година.
Левицата оспори ефекта на законовата промяна. Депутатът Крум Зарков заяви: