Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Премиерът Бойко Борисов, председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и лидерите на Западните Балкани ще обсъдят в София перспективата пред региона и възможностите за инфраструктурна и дигитална свързаност. Срещата в България слага край на балканската обиколка на Юнкер. В София се очакват президентите на Косово и на Сърбия, премиерите на Черна гора, на Албания, на Македония, както и членът на колективното босненско президентство Драган Чович. В делегацията на Еврокомисията са включени още първият дипломат на ЕС Федерика Могерини и еврокомисарят за разширяването на съюза Йоханес Хан. От българска страна ще участват външният министър Екатерина Захариева и министърът за европредседателството Лиляна Павлова.
Оживлението във връзка със Западните Балкани се дължи на България. Страната ни „събуди ЕС за Балканите“, каза в „Преди всички“ проф. Ингрид Шикова, университетски преподавател и европеист:
„Когато се избираше този приоритет, сякаш нямаше най-сърдечен прием на тази идея в Брюксел, но постепенно с много ходове и с много дипломация бяха убедени и държавите - членки, и ЕК, че Западните Балкани са един важен регион и че наистина ЕС трябва да направи така, че тези страни да се радват на стабилност и развитие, да продължат демократичните и икономическите реформи, изобщо де посочат, че вратата на ЕС е отворена, което е много важно. Биха казала, че България събуди ЕС за Балканите“.
Проф. Шикова заяви още, че Балканите винаги са били обект на геостратегически интереси и е било крайно време ЕС също да заяви своите намерения:
„Там не е само ЕС. Русия също има стремежи в региона, тя има исторически, културни, дори и религиозни връзки с някои страни от региона. Страните са зависими от руски енергийни доставки, а там се провежда доста сериозна пропаганда. Китай пък има други интереси – той набляга най-вече на търговските възможности. Турция също има своите интереси. И на фона на тази плетеница от интереси и разнообразни стратегии за влияние, крайно време беше ЕС също категорично да заяви своите намерения по отношение на страните от Западните Балкани. Бих казала, че тук е необходима много по активна и по-целенасочена комуникационна политика“.
Какво каза още проф. Шикова можете да чуете от интервюто на Лора Търколева с нея в звуковия файл.