Обобщение на реакциите след покушението срещу Сергей Скрипал и дъщеря му на кореспондента на БНР в Москва Ангел Григоров
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
"В случая със Сергей Скрипал властите не са смятали, че той има нужда от охрана, защото беше помилван от бившия президент Медведев. Затова и живее под собственото си име. Всъщност е в пенсия. И по правилата на шпионската игра не би трябвало да е мишена. В съвсем друга категория е, за разлика от хора като Олег Гордиевски, който беше изведен тайно от Русия и още живее под чуждо име някъде в Южна Англия". Това каза в интервю за „Събота 150“ дългогодишният специалист по Русия в списание „Иконъмист“ е автор на книгите „Новата Студена война“ и „Заблуда“ - за шпионските войни между Изтока и Запада Едуард Лукас по повод на поредното мистериозно покушение във Великобритания срещу бивш руски шпионин, двоен агент.
Лукас определи опита за убийство на Скрипал като опит Великобритания да бъде унизена: "Това е най-вероятно опит да бъде унизена Великобритания - да се види, че тя е безпомощна да направи нещо. Така вероятно разсъждава Русия, базирайки се на опита с Литвиненко. Но има и други важни аспекти. Единият е възможна връзка с руските избори - Путин да е искал да покаже на руснаците, че Русия е много сериозна държава и че може да прави каквото си иска и където си иска по света. Има и конспиративни теории, които не споделям, но не мога и напълно да отхвърля. Например - че това е опит да се окаже натиск на Путин както с убийството на Борис Немцов. Което, според мен не беше санкционирано от Путин, а Рамзан Кадиров показа, че може да демонстрира мускули в сърцето на Москва".
Експертът обясни, че има две версии по отношение на това как отровата е стигнала до Скрипал: "За мен големият въпрос е не каква е била отровата, а как е била администрирана. Две са основните версии. Първата е че това е извършено от убиец, който е дошъл в Солзбъри. А другата - че е била в пакет или колет или подарък, донесен от госпожица Скрипал, дъщерята, когато е пристигнала от Русия“.
Лукас сравни случаите на Александър Литвиненко и Сергей Скрипал: "Прилика има в дръзката употреба на оръжия за масово поразяване - редиологично в случая на Литвиненко и химическо - при Скрипал. И в пренебрегването на безопасността на другите хора около тях. Но има също така и много разлики. Литвиненко беше крайно смел човек. Бих казал почти герой. Беше се посветил да съветва МИ6 по въпроса за припокриването на дейностите на руската организирана престъпност и разузнаване в Испания. Руснаците гледаха на него като на дезертьор и предател. А това е много силен мотив за убийство. Доста по-трудно е да се открие мотив в случая на Скрипал, освен, че може да става въпрос за символичен акт на екзекуция на макар и бивш агент на вражеско разузнаване. Още сме в началото на това разследване. И тепърва ще се разбират много неща. Особено интересно е с какво се е занимавал Скрипал в седмиците и месеците преди атаката. Това може да ни даде представа, какво е довело до нея".
Експертът коментира и какви са мерките, които британското правителство трябва да предприеме, ако се докаже руска връзка: "Аз бих атакувал притока от мръсни руски пари в британския пазар на имоти и в британската финансова система. Щях много по-сериозно да се занимая с руските шпионски операции тук. Да окуражавам политиците ни да не допускат руски пропагандни медии. Бих използвал пълния арсенал за икономически, финансов, политически, дипломатически, военен и социален натиск върху Русия. Това трябваше да бъде предприето още преди 10 години. Никак не съм оптимистичен. Защото се опасявам, че отричането на отговорност от страна на Русия се е достатъчно съмнения в главите на онези, които вземат решенията. Затова не можем да бъдем сигурни дали ще влезем във втора студена война с Русия заради едно отравяне при неясни обстоятелства и заради такива случаи в миналото. Съмнявам се, че отговорът ни ще е наистина подходящият. Независимо какво каза нашият премиер-министър“.
Като се позовава на британски медии радио „Комерсант“ съобщава, че „Форейн офис“, британското разузнаване и контраразузнаване подготвят списък на руски дипломати и други сътрудници на руски държавни учреждения във Великобритания, които е възможно да бъдат изгонени. Става дума аз десетки хора. Възможни са и мерки срещу тясно свързани с Кремъл и живеещи на острова руски олигарси, твърди „комерсант“ и цитира международния наблюдател Константин Егерт:
"Могат да бъдат предприети някакви действия против т. нар. Руски Лондон. Десетки хиляди руснаци, които са се установили във Великобритания. Може да става дума за всякакви антикорупционни дела, свързани с придобиването на собственост с пари от незаконна дейност, както и лишаването от гражданство на някои лица. Работата е там, че британското гражданство юридически е дар от монарха и министърът на вътрешните работи може да лиши човек от гражданство за една секунда и без никакви обяснения".
Паул Калиниченко от Московската юридическа академия призовава да не се изпада в паника и да се изчакат резултатите от разследването: "Не мисля, че може да се стигне до някакви гонения. Ако има някакви мерки, те ще се изразяват в засилването на миграционния режим на границата с Великобритания. Не бива да изпадаме в панически размишления. Трябва да видим как ще се развие разследването по-нататък".
Цялото интервю с Едуард Лукас и коментарите пред кореспондента ни в Москва Ангел Григоров на Константин Егерт и Паоло Калиниченко чуйте в звуковия файл.