"Честата промяна във властта през последните 26-28 години водеше до промени в ключови сфери и ние не можахме да почувстваме коя промяна е полезна за обществото. Затова е необходим национален консенсус кои са нещата в отделните области, които трябва да се направят и през следващите години те да бъдат рязко променяни", поясни Воденичаров.
"През тази година се навършват сто години, откакто българите бяха разделени. Явно е, че миналото не може да ни събере. Но трябва да седнем да видим кое може да ни събере, защото, ако продължаваме с нашето разделение, перспективите пред нас не са добри."
"Говорим ли за единение – партия не може да го направи. Това поставя идеята под заплаха. Има достатъчно партии в България. Нека да помислим каква да бъде България след 20-25 години, както го направиха други страни, наричани успешни", апелира акад. Воденичаров.
Материалите с предложения на учените са били раздадени още през юли миналата година на Министерския съвет и парламентарните сили. Сега предстои сдружението на учените „Единение“ да излезе с предложения за мерки как да бъде преодоляна бедността в България. Сред разработвалите платформата има представители на академичните среди, интелектуалци и индустриалци.
"България не използва стратегическото си положение, не сме успели да извлечем полза от нашето геостратегическо положение. Имаме възможност по много по-разумен начин да извлечем ползи от него, от нашите съседи, от нашите съюзници, с които сме имали дългосрочни връзки", смята Стефан Воденичаров.
Цялото интервю е в звуковия файл.