Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Луис Колунга: САЩ направиха изключение от митата за Мексико и Канада, могат да го направят и за ЕС

Луис Колунга - заместник-генерален секретар на "IndustriAll"
Снимка: Сайт на IndustriAll

Въвеждането на мита върху вноса на алуминий и стомана в Съединените щати ще покачи инфлацията в страната, предупреди пред "Хоризонт" и предаването "Събота 150" икономистът Луис Колунга - заместник-генерален секретар на федерацията "IndustriAll", обединяваща европейски търговски производители в сферата на индустрията. Щетите от евентуалното въвеждане на мита за европейския бизнес могат да бъдат многократно по-големи от очакваното, допълни той:
"Ние имаме само подписано разпореждане за въвеждането на мита върху алуминия и стоманата - съответно по 10 % и 25 %, но не знаем как ще се отразят те върху отделните стоки, които са произведени от тези материали. Първо трябва да подчертаем, че Европейският съюз със сигурност е против въвеждането на тези мита и има много сериозни аргументи за това. Първият е, че вносът на алуминий и стомана не е заплаха за националната сигурност, както твърди президентът на Съединените щати Доналд Тръмп. Това е политическо послание, но не и икономическо. Разбира се, има казуси около производителите на стомана и алуминий, които трябва да направят повече инвестиции. От Европейския съюз обаче сме против митата, защото проблемите трябва да се решават по правилата на Световната търговска организация. Ние подкрепяме пазарно ориентираната икономика. Трябва да кажем, че има проблем със свръхпроизвоството, но той не идва от Европейския съюз. Ние не трябва да пренебрегваме проблема, но въвеждането на едностранни мита не е решение. Освен това категорично може да кажем, че Европейският съюз по никакъв начин не е замесен в нечестна търговия и всякакви други подобни дейности, в които ни обвинява Доналд Тръмп". 

Колунга е категоричен, че Европейският съюз трябва да настоява да бъде изключен от списъка с държавите, за които ще важат новите търговски мерки:
"Някои държави от Европейския съюз изнасят стомана за Съединените щати. Най-големият износител, разбира се, е Германия. По-сериозни количества се изнасят от Италия, Испания, Франция, Обединеното кралство, Белгия и Люксембург. Има и други държави, но техните количества износ са незначителни. Съединените щати направиха изключение за Мексико и Канада и ние мислим, че могат да го направят и за Европейския съюз като за отделна държава. Мисля, че това може да е част от решението, защото реално говорим за четири - пет милиона тона стомана годишно. Европейският съюз не изнася алуминий за Съединените щати. Освен това трябва да го погледнем и от другата гледна точка. Много производители на стомана и алуминий ще опитат да пренасочат износа си към Европейския съюз, защото големият американски пазар ще бъде затворен за тях".

Въвеждането на мита от страна на САЩ ще доведе до  сериозен ръст на инфлацията, прогнозира икономистът:
"Ние си представяме ситуацията около Доналд Тръмп и начина, по който той работи. Не само икономическият му съветник подаде оставка. Преди ден или два имаше и други хора, които напуснаха администрацията. Това обаче не е икономически въпрос и не мога да го коментирам. Мога да разбера защо има различни мнения по въпроса. Някои хора вярват, че това ще позволи на местните производители да увеличат продукцията си и да създадат нови работни места. Въвеждането на мита върху стоманата и алуминия ще доведе до увеличаване на цените, а това веднага ще се отрази на производителите на автомобили и на самолети. Знаете, че в авиоиндустрията алуминият е изключително използван. Вероятно ще станем свидетели на поскъпване и на останалите суровини. Всичко това ще доведе до много сериозен ръст на инфлацията".

Цялото интервю слушайте от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени