Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Голяма част от жилищата в България не са застраховани

Светла Несторова
Снимка: manager.bg
Голяма част от жилищата в България не са застраховани, освен тези, които са свързани по някакъв начин с ипотечното кредитиране. Банките отдавна са осъзнали необходимостта от застраховка на имуществото, когато са собственик на един имот, и те настояват сключването на договор за ипотечен кредит задължително да е съпроводено от застраховка. Това каза за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" председателят на Управителния съвет на Асоциацията на българските застрахователи Светла Несторова.

"Много малък е процентът на доброволно сключените застраховки и застраховките "домашно имущество". Дори хората да са плащали един ден по застраховката, преди да настъпи застрахователното събитие, те ще получат пълния ѝ размер, защото тя е валидна от момента на сключването", допълни тя и призова хората да не разчитат на дотациите от държавата, които никога не стигат.


"По цял свят винаги е било така. Ангажиментът да се 
грижи за собствената си е личен ангажимент на стопанина. Няма извинение застраховки да не бъдат сключвани. Природните бедствия - наводнения, земетресения, пожари и свлачища са част от застраховка "домашно имущество"  и са най-евтиното нещо в застраховането. Всъщност се оказва, че за 2 или за 3 лева на месец може да получиш едно доста прилично покритие за къщата или за дома си, които никога не може държавата да ти даде, ако нещо се случи. За десетина лева на месец може да получиш сериозно покритие, в което, освен природните рискове, са включени и други неща - влизане с взлом, загуба на имущество, а в някои има клаузи за отговорност към трети лица или за това какво се случва със съседа ти в етажна собственост, да кажем, ако по твоя причина етажната собственост се наводнили или пострада".

Според Несторова държавата би могла да направи застрахователни промени, с които да стимулира хората да сключват застраховки, например превръщането на застраховката "домашно имущество" в задължителна за частта ѝ "природни бедствия" или да осигури някакъв вид данъчно облекчение за хората, които застраховат дома или имуществото си:

"В крайна сметка, това ще излезе по-евтино на всички. Бюджетът няма да бъде ощетен с извънредни плащания и дори да загуби някакви приходи от данъци, те ще се възвърнат многократно след първия пороен дъжд, първия стопен сняг или първия горски пожар. Пазарът е напълно в състояние да поеме целия имотен пул на държавата и то веднага".

Държавата също е длъжна да застрахова имуществото си, но може да застрахова и отговорността, която тя носи към хората. Тогава обезщетенията се поемат от застрахователния сектор.

Интервюто със Светла Несторова можете да чуете в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна