Учени от Масачузетския технологичен институт са създали прототип на устройство, което е способно да добива вода от въздуха, съобщава Science Daily, като се позовава на статия в Nature Commutications.
Съществуващите досега устройства могат да извличат вода от въздуха, но влажността му трябва да бъде над 50%, което прави методът много скъп.
С новата технология вода може да бъде добита, дори влажността да е 10%, посочва публикацията.
За конструирането е използвана метално-органична структура, в която основен елемент е цирконий. Пластината улавя водата във въздуха, след това я превръща в пара, използвайки слънчевата светлина, а накрая следва кондензация. Работният цикъл на устройството е 24 часа.
Първата версия е създадена преди година, а сега учените са провели експеримент в пустинята в Аризона при температури от 15 до 25 градуса и влажност на въздуха 30%.
За едно денонощие апаратът е добил 250 грама вода, а изследванията са показали, че тя е годна за пиене и не съдържа вредни вещества. Съдържанието на цирконий е далеч под нормата, твърдят учените.
Смята се, че ако се премине към промишлено производство, устройството може да реши проблема с питейната вода в районите, в които тя не достига.