Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спад на европейските акции след заплахата на Китай да включи "основните си оръжия" в търговската война със САЩ

Европейските акции се намират под силен натиск от продажби, след като Китай заплаши да използва своите "основни оръжия" в търговската война със САЩ. В отговор на предложения от Търговския департамент на САЩ списък с 1300 китайски стоки, които да подлежат на мита от 25% на обща стойност от 50 млрд. долара годишно, властите в Пекин обявиха свой списък от 106 стоки, произвеждани в САЩ, които ще подлежат на аналогични по големина тарифи и в същия обем.

Китайският списък включва ключови стоки като американската соя, самолети, автомобили и машини. Според редица икономисти и анализатори това е основното оръжие на властите в Пекин в ескалиращата все повече търговска война със САЩ. От Министерството на търговията на Китай все пак уточниха, че дата на активиране на новите мита ще зависи от това, кога ще влязат в сила и предложените от администрацията на Доналд Тръмп тарифи за вноса на 1300 китайски стоки.

Новината за китайските контрамита, които също са в размер на 50 млрд. долара за година, предизвика нова паника на световните капиталови пазари и причини драматичен спад на фючърсите на американските фондови индекси преди старта на днешната търговия на Уолстрийт. Фючърсите на индекса DJIA се понижават с над 500 пункта (спад с 2,15%), на индекса S&P500 - с 1,66% и на Nasdaq100 - с 1,98%.

Това от своя страна провокира напрежение и на борсите на стария континент, като общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава в ранния следобед с 1,21% след вчерашен спад с 0,5 на сто. Германският фондов индекс DAX 30 губи 1,61% от стойността, френският CAC40 - 1,05%, испанският Ibex-35 - 1,23% и италианският MIB - 1,3%.

Допълнително негативно влияние оказват и днешни данни, показващи известно ускоряване на инфлацията в еврозоната при понижаване на безработицата до 9-годишно дъно от 8,5%, тъй като тези показатели изглеждат в подкрепа на течащите в ЕЦБ дебати за предстоящо приключване на програмата за покупки на еврооблигации, известна като "количествени улеснения".

Британският фондов индекс FTSE100 се понижава с 0,6% в резултат и на изненадващо свиване на строителната активност на Острова през миналия месец.

Ескалацията на търговското напрежение между САЩ и Китай се отразява най-негативно на експортно-ориентираните компании (главно на тези от Германия) и най-вече на фирмите от минно-добивния и от автомобилния сектори.

Акциите на германските автомобилни гиганти BMW, Daimler и Volkswagen се понижават с между 2% и 2,7%, а на Fiat Chrysler Automobiles - с 3,38%. В същото време акциите на водещи минно-добивни компании като Anglo American, Rio Tinto и BHP Billiton се обезценяват съответно с 3,96%, с 3,04% и с 2,7%.

Вниманието на инвеститорите продължава да бъде насочено главно към развитието на митническата война между САЩ и Китай и към предстоящият силно негативен старт на търговията на Уолстрийт. Заплахата на Пекин да въведе мита за вноса на американски автомобили, самолети и машини води до здрава спад на извънборсовата търговия на акциите на Boeing с 4,84%, на Caterpillar - с 3,28%, на Ford Motors - с 2,51% и на General Motors - с 3,49%.

Ще продължава да се следи и поведението на акциите на водещи компании като Amazon.com и Tesla Motors, като и те се намира под натиск от продажби на извънборсовата търговия, понижавайки се съответно с 2,36% и с 4,68%.

Извън всичко това интерес ще представляват и очакваните от 15:15ч. данни на компанията ADP за новоразкритите работни места в частния сектор на САЩ през март с оглед на предстоящия в петък (6-и април) доклад на Департамента по труда за заетостта и за нивото на безработица във водещата световна икономика през миналия месец .


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна