"Човек се стресира, когато не съответства на себе си. И той не съответства на себе си, защото понякога за човек това по-скоро не е приоритет - или толкова сме заети от ежедневието и от ангажиментите, които имаме, че рядко си даваме възможността да седнем и да се замислим какво представлява нашата естественост. Когато човек отделя определено време и приоритизира това да напипа своята естественост, то той съответно може да започне да я подхранва и да я усилва. Но ако ние не правим тази стъпка назад - периодично да търсим своята естественост, да се намираме в процес на изследване на себе си, то можем да се събудим, както много често се случва с хората на 30-40 години, изведнъж да се окаже, че ние сме далеч от тази естественост - далеч сме от работата, която искаме да работим, далеч сме от хората, с които искаме да общуваме, от мястото, на което искаме да живеем. Да те научи някой да бъдеш естествен - а когато човек е естествен няма толкова триене с вътрешната си среда, докато извършва действия и съответно с външната среда, когато пребивава в нея - това е нещо, което човек сам може да разпознае и може да научи за себе си, общувайки със себе си", обясни още Христо Стефанов, като подчерта, че себеанализът, който може да ни помогне срещу заплахата от стреса, е дълъг процес:
"Оставайки насаме със себе си човек да изследва и да се опитва да разбере коя е тази ниша или кой е този аспект, в който той иска да инвестира енергията си и в който иска да прекарва времето си".
Повече за справянето със стреса и за дейността на съпорт групата за коучинг терапия може да научите, ако чуете от звуковия файл.