Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църковният певец Ивайло Борисов:

В православието не се използват музикални инструменти, защото човешкият глас е най-съвършен

Снимка: БГНЕС

Според Свети Йоан Златоуст, където има духовни песни, слиза Дух свети и освещава сърцата. За предаването „Хоризонт за вас“ Ивайло Борисов, църковен певец в храм „Свети дух“ в квартал „Надежда“ в София, който е възпитаник на Духовната семинария и на Богословския факултет в София, обясни, че християнската църковна музика датира още от първите векове на новата ера, когато много от светите отци са писали църковни химни, в които се излагало учението на църквата в песенен вид, защото така то достигало по-лесно до човека. Смята се, че Христос също е пял:

„Евангелистите, когато описват извършването на Тайната вечеря на Велики четвъртък от Христос и неговите ученици, накрая завършват с думите: „и като изпяха хвалебна песен, излязоха на Елеонската планина“. Знае се, че някога евреите на Пасха изпълнявали еврейски песнопения по времето на тази вечеря“.

Първите християни са пеели заедно. С усложняването на богослужението във времето обаче е трябвало да се появи институтът на църковния певец – професионалист, който да познава структурата на богослужението:

„То не е направено с идея да отблъсква обикновените хора, а с идея да се поднася качествена продукция, която да е музикална, християнска“.

На Разпети петък в 19.00 часа в храм „Света Параскева" ще се съберат около 40 доброволци, които заедно ще изпълнят Опело Христово. Според Борисов трябва да се върви към пеене на съвременен български език, за да могат хората да разбират по-добре:

„Църковнославянският език е по-мелодичен език и когато се поднася песнопението на новобългарски език, то върви малко по-трудно чисто езиково, но това не означава, че не трябва да се пее на български. Ако правим такова сравнение, трябва да кажем, че още по-добре върви музиката на гръцки език, но това не означава, че трябва да пеем на гръцки“.

В България има школи за църковно пеене, но интересът към тях не е голям, смята Борисов. В църковната музика при римокатолиците се използват инструменти, а в православието – не. Причината е, че се счита, че човешкият глас е най-съвършеният музикален инструмент, обясни още той и допълни:

„Има много млади хора, които се обръщат към църквата, но като че ли нашият народ не е много запознат с тези неща. Той понякога прибягва до църквата, когато се чувства безпомощен. Някои неща ги върши просто така – механично, а това трябва да се избягва". 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени