"Отворихме 30 глави, ще отворим още две по време на Българското председателство и на финала - една глава по време на предстоящото австрийско председателство. Вярваме, че ще сме в състояние да финализираме процеса дори преди 2025 година, ако това е и желанието на ЕС. Силно подкрепяме съседите и приятелите ни от региона, защото вярваме, че без включването на Западните Балкани, Евросъюзът не може да постигне сигурност и стабилност в Европа".
По думите му най-голямо предизвикателство за страната са преговорните глави, засягащи въпросите на съдебната система, правосъдието и сигурността. Дарманович добави обаче:
"П
редизвикателства има и от другата страна. Европейският съюз и НАТО до скоро бяха единствените играчи в Западните Балкани и посткомунистическа Европа. Но това вече не е така. Обществата ни, държавите се стремят към ЕС, ние сме членове на НАТО, но някои не. Това десетилетие се появиха нови играчи с нов дневен ред, които не зачитат процеса на интеграция за обществата ни, които са с различна политическа организация и с различно отношение към демокрациите ни. Това не е маловажно предизвикателство, както се убедихме от много събития. Разширяването е двустранен процес - зависи от всеотдайността ни да продължим с реформите, но и от Европейския съюз да спечели тази геополитическа битка".
Според него нерешените въпроси между Сърбия и Косово поставят на изпитание готовността на целия регион да се предвижи напред:
"И двете правителства в Косово и в Сърбия действат малко или много отговорно, опитвайки да преговарят, да намират решение, понякога без успех. Това е процес, който върви нагоре и надолу. Търсенето на решение за Сърбия и Косово може да бъде продуктивно само, ако и двете държави виждат европейската перспектива. Без европейската перспектива ще бъде много по-трудно".
Дарманович допусна вероятността Сърбия и още три държави да бойкотират Европейската среща на върха за Западните Балкани в София през май заради участието на Косово:
"Това е възможно да се случи заради участието на Косово, но се надявам след време те да променят позицията си. Очакваме срещата на върха в София. Разбира се, никой не очаква чудеса, но очакваме разумен напредък. Напредък, който би означавал по-нататъшно потвърждение на политиката на разширяването. Знаем, че Срещата на върха в София няма да е среща на „разширяването“, твърде е рано. Все още имаме много работа и път, който да бъде изминат. Но ако по време на Българското председателство бъде потвърдена политиката на разширяване, то това ще е много добре. Ние сме реалисти в това отношение".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.