Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Р. Трад: В близките седмици ще видим още военни офанзиви в Сирия и нов бежански поток

| обновено на 10.04.18 в 08:56
Руслан Трад (вдясно)
Снимка: личен архив


На извънредното заседание на съвета за сигурност на ООН Щатите и Русия отново сблъскаха позициите си за Сирия. Доналд Тръмп обяви, че заедно с военни разглежда различни варианти за силен отговор на предполагаемото нападение с химическо оръжие в Сирия и обеща „скорошно решение“.

Журналистът Руслан Трад коментира за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ че решението идва около година след американското ракетното нападение над авиобаза в Сирия в отговор на употребата на химическо оръжие:

„Много се надявам да не се случи подобно нещо, защото след онази псевдоатака сирийският режим се почувства още по-сигурен в себе си и имаше още няколко големи химически атаки. От януари насам са поне пет.

Ако САЩ реагират, би трябвало да е с по-голяма сила, отколкото беше миналата година. От друга страна, кой ще бъде замесен, какво ще се случи с този удар, какво цели той… За последната година много неща в Сирия се промениха не само като позиции, но и като динамика в гражданската война. Например последната химическа атака постигнала своето. Тя беше извършена, за да притисне последните бойци които бяха в Дума, за да се предадат. Това се случи буквално на следващия ден след атаката. Какъвто и е удар да се замисля, ако изобщо има такъв, той трябва да има много ясно цял какво следва след това, защото самата карта на гражданската война в Сирия се промени изключително много за последната година. Тя дори не е същата, каквато беше преди няколко седмици“.

Трад няма съмнения, че в Дума е употребено химическо оръжие. Това е „много ясна военна стратегия, която се използва от 2012 година“ за налагането на евакуация.

„Обикновено след химическата атака следва военна офанзива, сделка и окрупняване на позициите на сирийското правителство“.

Една от най-големите грешки на бунтовниците за последната година са междуособиците между големите формации, което е дало възможност на правителствените сили да се пругрупират. Липсата на външна подкрепа също е допринесла за настоящото им положение. Трад изрази съмнение, че ще има и реален международен отговор на  нападението с химическо оръжие в Сирия.

500 000 души са  избити в Сирия с нехимическо оръжие, допълни той.  Журналистът очаква да се засили съперничеството между Израел и Иран на сирийска територия.

„Много зони в Сирия са на крачка от хуманитарна криза. Такава е ситуацията в Южна Сирия, където се очаква скоро правителствена офанзива. Имаме и провинция Идлиб, където са отправени най-вече всички онези, които са разселвани от района на Дамаск. Вече имаме около два и половина милиона души в едно много малко пространство. Ще видим какво ще се случи там, защото това е много сериозна ситуация. Имаме и Северна Сирия, където наскоро имаше и турска офанзива. Имаме и Източна Сирия, където „Ислямска държава“ все още има територии. "Ислямска държава" държи територия и в предградията на Дамаск, с която не се знае какво се случи. Не в близките месеци, а още в близките седмици ще видим още военни офанзиви, които са причинят не само щети и смърт, но и нови разселвания и бежански поток“.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени