Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ обмисля рестрикции по отношение на китайските технологични компании като поредна стъпка от търговската война

Американските търговски представители обмислят контрамерки на китайските ограничения за чуждестранните компании, опериращи във високотехнологичните сектори, което може да доведе до задълбочаване на търговското напрежение между двете водещи икономически сили в света.

Понастоящем чуждестранните компании, работещи в Китай, като "Амазон" (Amazon) или "Майкрософт" (Microsoft), трябва да си сътрудничат с местни компании и да лицензират технологиите си на китайските партньори, за да получат разрешение от властите в Пекин да работят на територията на страната.

Според вестник "Вашингтон пост" Министерството на финансите на САЩ обмисля, дали да не наложи ограничения на китайски компании като "Алибаба" (Alibaba), когато искат да навлязат на американския пазар. Трябва да се има предвид, че в момента няма никакви ограничения за китайските технологични компании да правят бизнес в САЩ.

Неотдавна САЩ информираха Световната търговска организация, че Белият дом се е съгласил да води преговори с Китай относно планираното от администрацията на Доналд Тръмп налагане на митнически тарифи върху вноса на стомана, алуминий и на серия други китайски стоки.

Най-новият ход на Китай по отношение на търговската война със САЩ обаче беше предприет във вторник, когато властите в Пекин обявиха официално, че ще наложат антидъмпингови мита върху вноса на американската зърнена култура сорго. Тази зърнена култура се отглежда най-много в южните щати на САЩ, където президентът Доналд Тръмп разполага и с най-силните си поддържници.

Зърнената култура сорго, която се използва за храна на едрия рогат добитък, както и за производството на ликьор и е популярен подсладител, ще пострада от налагането на "депозит" в размер на 178,6%, което неминуемо ще се окаже вид митническа тарифа. Причина за този ход е твърдението на Китай, че вносът на сорго досега е бил несправедливо субсидиран, което вреди на националното производство.

Трябва да се има предвид, че износът на сорго от САЩ възлиза на близо 1 млрд. щатски долара годишно, въпреки че през 2015-а година беше достигнат връх при експорта на тази зърнена култура от 2 млрд. долара.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна