Пред Министерския съвет те отново поискаха увеличение на бюджета на БНР, за да се позволи ръст на заплатите им поне с 50 процента.
За утре е насрочено извънредно заседание на парламентарната комисия по култура и медии във връзка с проблема. То беше насрочено от председателя Вежди Рашидов по казуса с искането за повишение на бюджета на БНР, което да даде възможност за повишение на заплатите на музикантите. На заседанието е поканено и ръководството на БНР. Днес творците обявиха, че ще поискат среща с генералния директор на Българското национално радио Александър Велев, за да му споделят очакванията си от утрешното извънредно заседание.
"Това е срам. 500-600 лева е ненормална заплата за толкова трудна работа. Аз мисля, че държавата трябва да направи някакви усилия. Ние очакваме утре срещата с комисията по култура и сме сигурни, че ще има резултат от нашите протести. Мисля, че те ще ни чуят и се надявам, че ще има някаква промяна, защото ситуацията със заплатите е много, много лоша. Всички знаят", коментира диригентът на Симфоничния оркестър на Българското национално радио Марк Кадин.
Средната основна заплата е около 650-660 лева – около 50% минимум по-ниска от останалите, казаха по-рано днес протестиращите и споделиха, че при тези заплати те трябва да поддържат и музикалните си инструменти, и дадоха за пример – цената на струни за контрабас е 400 лева.
Председателят на радиосдружение "Подкрепа" Атанас Карафезлиев обясни, че протестите продължават.
"Мислим преди светлия празник – 24 май, да направим един общ концерт на всички музикални състави пред Народното събрание, на една голяма сцена – протестен концерт. Ние няма да отстъпим от нашите искания, защото смятаме, че те са справедливи".