Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фрагменти за парите: Епизод пет: „Приказни фрагменти за парите“

БНР Новини
Колаж: Теодор Иванов

Те са: „Социален феномен, универсалната абстрактна медия, която събира и разделя хората, информация за обещания, онова, което ти пречи да видиш истинския свят, те искат да бъдат похарчени, искат да видят свят…“
Това „те“ стои в центъра на този цикъл, както и на питането: „Какво са парите?“ А питаме, защото „те“ парите, придобиват различни изражения всеки път, когато помислим за тях. „Те“ са и нужда, и цел, и доверие, и стремеж, и контрол, и власт. Парите се променят като смисъл и когато зависят от управляващите ги, и когато се опитваме да обясним силата им през езика. Симпатиите и антипатиите се редуват и логично повлияват заключенията. Но без колебание, триумфалното шествие на парите не спира и за миг.
Цикълът „Фрагменти за парите“ включва пет епизода, всеки от които търси различен поглед към употребите и мястото на парите в: човешките взаимоотношения, в икономиката, в етиката, във философията и в изкуството. Във всеки епизод изграждаме представите за парите, като наред с експертното мнение, не пестим и личното ни схващане за тях.
В епизод едно започваме разказа с простичкия  въпрос какво са парите, следващите четири епизода ще ни водят към все по-дълбокото потапяне на „те“ – „тях“ в света на „ние“ – „нас“. От представите за банките – добри и лоши, през сблъсъка на схващанията за властта и контрола, за да достигнем до размисли за бъдещето на парите и възможността за тяхното „заличаване“ във вида, в който ги познаваме и използваме днес.
И петте епизода носят своята уникална ценност, но последният е наистина специален, защото ще ви разкрие всеки от тук говорещите за парите в друга светлина – не толкова дистанцирано-експертната, а по-скоро лична.
Оказа се  абсурдно да попиташ  какво са парите – защото те нямат точен образ или очертания. Зад тях обаче стоят съвкупност от идеи затова, тук излизаме от експертните оценки и търсим личното. С доц. Григор Сарийски, икономист към Институт за икономически изследвания (БАН); Виктор Лилов, издател и музикален мениджър, Благой Иванов, издател и кинокритик, гл.ас. Петър Горанов, преподавател по етика в СУ „Св. Климент Охридски“; доц. Борис Грозданов, изследовател към Институт за изследване на обществата (БАН) и Европейския Университет и ас. Бойко Амаров, консултант статистически анализи и прогнози към СУ „Св. Климент Охридски“ разпиляваме парите и ги проектираме в малки фрагменти от истории, картини, митологични същества, реални хора, емоции, желания – сгъстяване на отделни, независими помежду си образи, които асоциацията да свърже в едно цяло, в една идея.  В пети епизод  всички наши събеседници разказват свои любими истории, приказки, легенди или филми за пари, като обясняват защото харесват именно тях.
Затова и този „личен“ епизод е толкова богат в най-отдалечения и нетрадиционен смисъл на парите.
 Благодарим на ас. Бойко Амаров, консултант статистически анализи и прогнози, за специалното отношение към този проект, както и на Теодор Иванов, който изработи колажа на епизода.



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени