Президентът на САЩ Доналд Тръмп реши да удължи решението си за налагане на митнически тарифи за стомана и алуминий върху Европейския съюз (ЕС) до 1 юни, заяви представител на администрацията на Тръмп.
През март Тръмп временно изключи ЕС от въведения налог от 25 процента върху вноса на стомана и 10 процента върху алуминия.
Американският президент продължава натиска върху Европейския съюз, защото цели Съюзът да намали митата за внос на американски автомобили, коментира в „Преди всички“ Милен Керемедчиев бивш заместник външен министър. По думите му тарифите за стомана и алуминий биха имали негативен ефект и за САЩ, и за Европейския съюз.
„Тези мита биха имали ефекта на бумеранг, защото, даже и те да наранят европейския износ, в крайна сметка ще пострадат и САЩ. Ще пострада американското автомобилостроене на европейски автомобили. 500 хиляди автомобила на година, немски, се произвеждат в САЩ и се изнасят главно за Китай. Поскъпването на металите от Европа, ще доведе до поскъпването на това производство на автомобили и ще намали износа на САЩ към Китай, ще намали работните места в САЩ. Така че, в крайна сметка, дългосрочен лош ефект ще има и за двете страни. Тръмп иска да постигне възможност ЕС да отстъпи и да намали, което до момента не го прави, митата за внос на американски автомобили и това е основната цел на натиска, който той оказва постоянно в Европа“.
Търговски дисбаланс между САЩ и ЕС има. Основната цел обаче на тези високи мита не е Европа. Европа страда покрай Китай, Русия и ОАЕ, каза още Керемедчиев.
„Търговският дефицит на САЩ – ЕС е 151 милиард долара в полза на ЕС. Ако го сравним с търговския дефицит на Китай със САЩ, който е 750 милиарда долапа – разликата е много по-голяма. Въпреки това САЩ следват политиката на своя президент за подпомагане на местния бизнес, на местното производство. И тъй като американските стоки, особено в автомобилостроенето, не са конкурентоспособни на европейските и на японските производители, САЩ използват този тип „търговски рекет“ – налагат високи мита на определени стоки с цел да има реципрочни действия, преговори и облекчения на износа на стоки от САЩ към други държави. Основната цел обаче на тези високи мита не е Европа. Европа страда покрай Китай, Русия, ОАЕ – държави, които субсидират тежко производството на стомана и алуминий в държавите си. ЕС не субсидира своето производство и по този начин той изнася високотехнологични и скъпи метали“.
От звуковия файл можете да чуете цялото интервю на Силвия Великова с Милен Керемедчиев.