Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Декодираха генома на розата, което може да я направи още по-благоуханна

По света има над 200 сорта рози, като в България за производството на розово масло се използва Казанлъшката роза, която е получена от Роза Дамасцена.
Снимка: БГНЕС

Учени декодираха генетичния код на розата, като според тях това постижение отваря пътя за нови сортове - по-благоуханни и с нови цветове, предаде Би Би Си.

Пълният геном разкрива някои от тайните на това ценено растение, например, че е по-близка до ягодите, отколкото е смятано досега.

В дългосрочен план изследването може да доведе до култивирането на сортове, които да увяхват по-бавно, когато са поставени във ваза, и да са по-устойчиви на вредители. Както и до нови аромати и различен цвят от съществуващите в момента над 200 сорта.

Новата генетична карта на розата, която международен екип от над 40 учени създали след 8 годишна работа, идентифицира гените, отговарящи за аромата, цвета и устойчивостта към увяхване.

Тя разкрива и нови особености на семейство Розови, в което спадат плодове като ябълките, крушите и ягодите, както и декоративни растения като розите.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени