От визитата на президента Румен Радев в Русия ще произтекат позитивни елементи за диалога по-нататък. Това е мнението на журналиста Валерий Тодоров – дългогодишен кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В интервю за предаването „Нещо повече“ той уточни, че не трябва да се очаква някакъв особен пробив, защото важните икономически и политически въпроси са в обсега на изпълнителната власт.
„Влиза се в един по-спокоен диалог. Дотук президентът Радев направи достатъчно балансирани и точни изказвания. От страна на изпълнителната власт също бяха взети добри решения“.
Според журналиста, ако България се беше присъединила към кампанията за експулсиране на руски дипломати, силно щеше да се влоши диалогът с Русия.
Валерий Тодоров коментира и встъпването в длъжност на Владимир Путин като президент на Русия за четвърти мандат:
„Докато при изборите очевидно надделя консолидацията заради, според мен, необмисления прекален натиск отвън, то вече, когато Путин влиза в длъжност, виждаме и другата страна на монетата – разделението на обществото. То ще е все по-полярно – на одобрение и неодобрение, при това в двете посоки – до крайно одобрение и крайно неодобрение. Патриотичната част беше захранена с енергия, когато Путин даде знак – Крим е наш и това, което е наше, е наше. На младежта беше дадена увереност, че нейните проблеми и очаквания ще се сбъдват. Опозицията няма шанс. В момента опозицията има само едно оръжие – да протестира. Политическата система, стръмната пирамида на властта не позволява политическите партии да имат особена роля, както и обществените движения. Единственият начин е протестът. Вероятно борбата с именно тази опозиционна сила ще бъде една от основните политически грижи на президента Путин“.
Въпросът за Сърбия и Западните Балкани става важен, каза Тодоров и добави уточни: „Част от европейските страни със свито сърце приеха извеждането на този акцент (на Българското европредседателство - бел.ред.), защото той беше приглушаван досега. Явно ще трябва отново да се изкарат някои от горещите въпроси, за да се решават с отчитане на интереса и на европейските страни, и на Русия. Мисля, че това ще е един от трудните диалози, засягащи сигурността, икономическото сътрудничество. Той е свързан, разбира се, и с линията на санкции, които се прилагат – как и по какъв начин ще бъдат засягани страни, които ще развиват по-близки отношения с Русия“.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.