Рекорден брой германски компании смятат, че чуждестранните икономики, където те правят бизнес, ще се подобрят през следващите 12 месеца въпреки нарастващите политически и търговски рискове, сочи проучване, публикувано в петък.
Около 40% от анкетираните 5100 компании в Германия през март и април от Търговската и индустриална камара на страната DIHK са заявили, че очакват положително икономическо развитие на външните пазари през следващите 12 месеца, като това е най-високият процент, откакто стартира това проучване през 2015-а година, съобщава Ройтерс.
Едва 10% от фирмите са прогнозирали икономическо влошаване, докато останалите 50% не очакват някаква съществена промяна.
"Компаниите виждат повече бариери пред търговията, като политическите кризи и икономическата несигурност, като тази свързана с Брекзит, също изглеждат осезаеми", се посочва в последното проучване "Световната бизнес перспективи" на DIHK. "Независимо от това, световната икономика продължава да се държи добре и германската икономика се възползва от това, като се има предвид нейната международна и експортно ориентирана природа".
DIHK също така каза, че конфликтите в Близкия изток и Африка, както и протекционистка търговска политика на САЩ представляват източник на несигурност за германските компании.
Трябва да се има предвид, че изследването е проведено в момент, когато споровете около тарифите на САЩ за вноса на стомана и алуминий бяха в разгара си. През март президентът Доналд Тръмп наложи мита от 25% за вноса на стомана и от 10% за вноса на алуминий, но в последствие освободи до 1-ви юни от новите тарифни ставки държави като Канада, Мексико, Бразилия, Австралия, Аржентина и целия Европейския съюз.
Решението на Тръмп от по-рано тази седмица да изтегли Съединените щати от международната ядрена сделка, постигната с Иран през 2015-а година и да възстанови икономическите санкции спрямо Техеран обаче рискува да засегне всички чуждестранни компании, които правят бизнес с Ислямска република.