Петков подчерта, че водената от него партия ще настоява за смесена избирателна система, която, по думите му, ще отговори на очакванията на българските граждани и ще формира солиден парламент. Според лидера на „АБВ“ днешният парламент е обида, за парламентаризма, защото живее „от скандал, за скандал и в скандал“, а за политика почти не се говори.
България е сред малкото страни-членки на Европейския съюз, в които няма второ ниво на самоуправление, при което да се избират областни управители и областни съвети, гарантиращи отговорно разпределение на финансовите ресурси и полагащи усилия за преодоляване на различията между регионите, подчерта Петков. Той информира, че анализите на Европейската общност сочат, че на страната са необходими 4, максимум 5 региона и подчерта, че 28-те области „товарят“ управлението с ненужен административен персонал, който тежи не само върху бюджета, но и върху бизнеса и социалните сектори.
„Това, впрочем, е начин и да се отнеме инструмента на централната власт за политическо влияние. Защото централната власт, която и да е тя, гледа на тези областни структури – изнесените звена на централната администрация (впрочем, стотици – и в здравеопазването, и в земеделието, и в образованието) като на инструмент-хранилка за определен брой партийни активисти, без зад това да се крие необходимостта от провеждането на една ефективна политика на централната власт на областно ниво.“
Парламентарното мнозинство атакува на абсолютно безпринципна основа президента Румен Радев, а той им отвръща със същото, което води до нагнетяване на напрежение, от което всички губим, отбеляза новоизбраният партиен лидер.
Петков прикани гражданите да се включат в утрешния митинг пред Министерския съвет в подкрепа на построяването на АЕЦ „Белене“ и на изграждането на газопровод, който да мине през България. Според председателя на партия „АБВ“ двойните стандарти по отношение на Северен и Южен поток са неприемливи:
„Буквално преди 3 дни канцлерът Меркел обяви, че изграждането на Северен поток се разглеждав Германия като икономически проект. А на нас 10 години ни се обяснява, че, ако тръгнем да изграждаме – дали ще бъде Южен поток, дали ще бъде Български поток – това е едва ли не задълбочаване на зависимостта на българската енергийна система от Русия.“
Петков поиска от българското правителство да заяви категорично ,че България има интерес да изгради свои енергийни мощности и да бъде транзитираща страна за горива, защото според него това би донесло огромни приходи в бюджета.
В заключение новоизбраният лидер на „АБВ“ се обяви за диалог в левия политически спектър:
„Приветствията от страна на генералния секретар на българските социалдемократи г-н Георги Анастасов, от страна на лидера на Движението за социален хуманизъм г-н Александър Радославов, действително за нас са много значим акт на взаимно уважение и на стремежа да се формира солиден ляв център, който да даде усещането на българските граждани, че може да се води солидна самостоятелна политика със социални ангажименти, които не просто ще бъдат говорени, а и ще бъдат реализирани. Когато говорим, че плоският данък става вреден, за съжаление не срещнахме парламентарна подкрепа, не срещнахме парламентарно разбиране. Десницата я разбирам – за тях това е същностен въпрос. Но не разбирам другото поведение. Ще търсим, разбира се, диалог и ще търсим едно очертаване в очите на обществото на силна лява алтернатива, но това е въпрос, който не може да бъде решаван самостоятелно от една или друга партия. Това може да стане с равностоен диалог, в който да бъдат поставени на първо място интересите на българските граждани и на България“
Интервюто на Лъчезар Цветков с председателя на Политическа партия „АБВ“ Румен Петков можете да чуете от звуковия файл.