Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изгарянето на отпадъци - модерно решение или екозаплаха

Общината чака зелена светлина от ЕК за проекта, екоактивисти стягат протест

Отговорното отношение към отпадъците може да бъде изразено и чрез арт провокация - акцията „Депо графити“, организирана от сдружение „Крачка напред“ и Район „Студентски“.
Снимка: БГНЕС

Ще бъде ли евентуалната бъдеща столична инсталация за изгаряне на битови отпадъци модерно решение на проблема и какви са минусите на подобно решение за екологията на града? Преди дни в Столичния общински съвет се проведоха остри спорове по въпроса за изграждането на инсталация за изгаряне на битови отпадъци, но бе одобрено изтеглянето на заем от Европейската централна банка на стойност 67 млн.  евро, който да допълни финансирането на проекта с обща стойност 158 млн. евро. С проекта общината цели да затвори кръга на системата за интегрирано управление на битовите отпадъци. Това ще бъде още един комин, който ще замърсява въздуха на града, коментира пред „Хоризонт“ Данита Заричинова от Сдружение „За Земята“:

„Нови фини прахови частици, тежки метали, още парникови газове, диоксини – всички тези страшни емисии, които не трябва да бъде допускано да бъдат във вече замърсения въздух на София".

Идния понеделник – 28 май, в 18.30 пред Столичната община протестиращи ще огласят своите мотиви срещу идеята за изграждането на инсталацията. Впоследствие те ще се отправят и към сградата на Европейската комисия. Преди две години Сдружение „За Земята" внесе в Общината подписка против изграждането на инсталацията. Екоактивистите водят дело за достъп до информация от документацията на проекта.

„Хората не знаят за този проект, не знаят, че ще има инсталация за изгарянето на 180 000 тона отпадъци" - така Заричинова обобщи впечатленията си от проведени кампании по тази тема.

Инсталацията като финален етап на цялостната интегрирана система за управление на отпадъците е подкрепена от Европейската комисия още през 2012 година, проектът се разработва вече няколко години с всички възможни проучвания, припомни столичният кмет Йорданка Фандъкова, според която изграждането на инсталацията не носи никакъв риск:

„Производството на енергия от отпадъци е много важна част от кръговата икономика и от решаването на проблемите с битовите отпадъци в цял свят. Около 450 подобни инсталации работят само на територията на нашия континент. Много от тях се намират в скандинавските страни – символ на чисти градове и държави“.

„Виена и скандинавските страни, които се дават като примери, направиха грешката да построят подобни заводи преди 40 години и сключиха дългосрочни договори, какъвто и ние ще сключим, ако това се случи. Те развиват разделното си събиране и достигат до момент, че трябва да внасят отпадъци, за да запълнят капацитета на тези инсталации. В Швеция и Норвегия това се случва. Те са изключително зависими от тези инсталации и ние не трябва да правим тяхната грешка", смята Данита Заричинова.

Със завода в Яна депонирането на отпадъци е свито от 100% на 16%, а сега с новото съоръжение целта е да бъдат намалени до 10 на сто – стандарт, отговарящ на изискванията на ЕС за 2030 година.

„Проектът ще бъде представен пред Европейската комисия и най-голямата гаранция за хората е, че ще премине през всички ресорни дирекции на ЕК, включително по околна среда", увери Йорданка Фандъкова като нарече проекта „трайно и устойчиво решение за десетилетия напред на най-важния въпрос за всеки голям град - модерното третиране на битовите отпадъци".

Още детайли по темата чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени