Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асоциацията на българските села прави иновативна платформа за ментори в селата

Снимка: БГНЕС

Асоциацията на българските села разработва иновативна платформа за ментори в селата, която ще стартира през септември. Това съобщи в предаването "12+3" Борислав Борисов от организацията:

"Където всеки човек, който иска да се завърне на село и да намери подходяща местна общност, ще може с помощта на ментори, тоест на хора, които вече живеят и работят на село, да може да прави това, но в крайна сметка са нужни много комплексни подходи. Най-вече акцентът трябва да е върху стимулирането на устойчиви общности в селата, които да работят не само за себе си, но и за цялото село и региона".

От общо 4997 села у нас 571 са без население или с едноцифрен брой жители, сочат данните от Националния регистър на населените места на НСИ към края на 2017 година. 

Има естествен процес на обезлюдяване на някои села като следствие от липсващата държавна политика за селските райони, подчерта Борислав Борисов:

"В селата бе изградено монокултурно селско стопанство, концентрирано предимно върху зърнопроизводство, стимулирано и от европейските политики в този сектор. Вместо да се изработят инструменти, които да изграждат кооперативи, обединения на малки производители, земята бе концентрирана в много тесен кръг производители, често свързани с определени политически и икономически, а не малко и с криминални структури. Всичко това доведе до създаването на един тип еднородни стопанства в селата, които концентрираха в свои ръце огромния поток от ресурси – и природни, и финансови. В момента в много краища на България има феодални стопанства, които не работят за хората в селата, а за много тесни интереси".

Според Борисов процесът на обезлюдяване е бил "поощрен" от прибързаната политика за затваряне на училища и здравни пунктове в периода 2005-2009 година:

"Програмата за развитието на селските райони още в първия програмен период 2007-2013 създаде доста очаквания и надежди у хората, но субсидиите и проектите от тази програма се оказаха голямо разочарование за повечето хора, които искаха да създадат семеен бизнес, фамилни стопанства, държа да отбележа семеен, а не корпоративен, защото тези ресурси от европейските средства бяха буквално усвоени от т.нар. "големи и още по- големи", а хората в селата станаха още по-бедни и това отвори вратата на обезлюдяването вече като един абсолютно невъзвратим процес".

Обезлюдяващите се села и региони се „консервират“ и оставят възможност в определен момент в бъдеще да бъдат заселени и развивани, но вече от хора с нов тип мислене, посочи Борисов, според когото такава тенденция вече се откроява. Той акцентира върху увеличаването на общностите от млади хора по селата, желаещи сами да произвеждат продукцията си и да се кооперират помежду си за отглеждане на чисти  биокултури. „За тези хора животът на село е един осъзнат процес“, допълни Борислав Борисов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени