„Нова Демокрация" и нейният лидер в момента ми приличат на едни симпатични провинциалисти, които още си носят фантазиите на гръцкия национализъм. Мисля, че не такава е атмосферата и в самата Гърция, въпреки протестите, които бяха организирани от опозицията. Ципрас, според мен, е космополитен, прагматичен лидер, който вече оценен в международен мащаб. Мисля, че няма да се стигне до предсрочни избори, а ако се стигне до такива, СИРИЗА отново ще ги спечели“.
Паницидис сподели, че не вижда негативни последици за България от новото име на Македония. Русия Турция и „голяма Албания“ и Китай остават фактори, които ще се опитват да оказват „влияние върху конкретната конфигурация на политическите сили в Македония“, довърши той.
Собственикът на Информационна агенция „Фокус“ Красимир Узунов коментира, че договорът между Гърция и Македония е по-добър, отколкото този между България и Македония и го определи като „много пипнат и много дисциплиниращ“.
„Този договор показва Македония какво може да прави и какво няма право да прави, което примерно в други договори го няма. За мен на Ципрас не му е проблем вотът на недоверие в парламента. Той ще спечели този вот. Друг е въпросът дали, печелейки битката, ще спечели и войната, защото тя тепърва предстои. Не съм толкова оптимист, че той може да спечели изборите, защото общественото мнение в много случаи е на страната на „Нова демокрация“. Според гръцка социология от преди месец превесът на „Нова демокрация“ е между 13 и 18 пункта. До голяма степен това се дължи и на казуса с Македония. Очевидно обаче правителството на Ципрас е тръгнало да решава всички въпроси. Вчера имаше новина, в която външният министър каза, че няма да излиза в отпуска, докато не реши въпросът и с Албания. Днес има новина, че ще решава въпросите и с Кипър. Очевидно Гърция залага на една много активна дипломация, която да реши спорните въпроси. Ако се решат действително, може да се облекчи много положението на страната, да се намери съседен пазар“
Гръцкият бизнес е по-добре ориентиран от българския и едно икономическото влизане в Македония бързо би се усетило, обобщи Узунов и изрази смущение от предстоящото гласуване в Македония:
„Смущава ме, че с 61 от 120 депутата може да решиш как се казва държавата. Дори едно квалифицирано мнозинство би било проблемно, защото става въпрос за държава. Нашата реклама, която въртим на България, е че 14 века не сме сменяли името на държавата. А това, ако на всеки 25 години слагаме по някоя представка, била тя географска или времева, ще бъде различно“.
Ако Георги Иванов откаже да ратифицира споразумението, то ще се върне в парламента дни преди Съвета на министрите от ЕС на 25-и и Македония може да пропусне датата, за да получи покана.
Узунов подчерта, че България все още може да влияе на политиката на Скопие в контекста на преговорния процес за еврочленство. Страната ни трябва да пази своята териториална цялост и да не създава условия за реваншизъм, каза той.
"Следващите три месеца ще бъдат решаващи за Македония", обобщи Красимир Узунов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.