Има интерес сред българския хотелиерски бизнес към навлизането на технологиите. Това каза в предаването „Преди всички“ Елица Стоилова, основател на стартъпа Umni и бивш генерален директор на хотел на Марианските острови в Тихия океан. По думите ѝ това не е скъпо:
„В момента не предлагаме най-скъпите варианти на чатботи, които разговарят с глас или имат изкуствен интелект. Предлагаме по-прости нива на автоматизация, които са достъпни за малкия и среден бизнес в страната. Повечето платформи позволяват интеграция. За България в момента работим във фейсбук месинджър и вайбър“.
Според Елица Стоилова по-малките бизнеси, като къщите за гости, по-бързо реагират от големите бизнеси на тези софтуерни решения, защото там проблемите са по-остро изразени.
„Не говорим за заместване на хората в хотелския бизнес. Аз като бивш хотелиер дори съм против това да изчезне човешкият фактор. Говорим за улесняване на работата на персонала, за да може хората да се съсредоточат върху човешкия елемент. Чатботите и всички технологии са създадени, за да улеснят работата и да премахнат от човешкото ежедневие рутинните неща и могат да се вършат много по-бързо и качествено от технологията“.
Стоилова разказа за хотелска верига в Япония, която е изцяло роботизирана:
„От влизането на клиента в лобито, където на рецепцията няма персонал, а стоят жена-робот и динозавър-робот, до робот, който съхранява багажа в отделни клетки, както и миниробот в стаята, чрез който клиента разговаря с хотела. Дори и доставката на багажа и чистенето става с роботизирана техника. Опитът показва, че има голям интерес към този хотел. Макар че също така клиентите са малко учудени и смутени от факта, че не срещат хора“.
В Европа се работи упорито върху „умни хотелски стаи“:
„Те използват т.нар. интернет на нещата. Устройствата в стаята имат възможност да разговарят едно с друго и с човек чрез чатбот. Човек може да каже на чатбота например климатика да се сложи на 24 градуса, телевизора да се пусне на определен канал, да се дръпнат завесите и т.н. Стаята изпълнява тези пожелания на човека, без никакви физически усилия от страна на човека“.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.