До лятната ваканция трябва да са ясни докладчиците по отделните политики, свързани с прилагането на следващата финансова рамка.
„И работим с ясното намерение да подготвим становището на парламента и да достигнем до първо четене в Европейския парламент, и да подготвим, колкото се може повече, до по-голяма степен, досиетата за работа на следващия Европейски парламент“.
За по-лесен достъп до европейско финансиране и по-опростени процедури за кандидатстване призова вицепремиерът Томислав Дончев, който откри втория ден от пленарната сесия във формата КОСАК.
Представителите на парламентите на държавите от Европейския съюз обсъждат новата финансова рамка и по-специално средствата за сближаване на регионите, в които са обособени и еврофондовете в повечето сфери.
„Не можем да си позволим да имаме ситуация – виждал съм я в повече от една държава-членка – предприемач да ми казва, че на него му е по-бързо и по-лесно да тегли банков кредит, отколкото да кандидатства за безвъзмездно финансиране по някои финансови инструменти или по някоя оперативна програма“, посочи Томислав Дончев.
В основата на политиката по сближаване на икономиките, т.е. кохезионната политика, е следващата многогодишна финансова рамка. В нея получаването на европейските фондове ще бъде обвързано със спазването на принципите на правовата държава.
„Линията на противопоставяне по отношение темата върховенство на закона като условие за ползването на европейските пари – от едната страна са нетните донори – Германия, Холандия, Дания и други държави, от другата страна са колегите от Полша и Унгария – там е основният спор“, каза по-рано вицепремиерът Томислав Дончев.
Именно от Полша у нас пристига първият заместник-председател ЕК Франс Тимерманс. След разговорите си на високо ниво във Варшава той заяви, че се надява да продължи конструктивния диалог с държавата за нейната спорна съдебна реформа.
Още по темата чуйте в звуковия файл.