Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фани Николова и Мая Стоилова: Онколечението в България е същото като това в Испания и САЩ

Фани Николова и Мая Стойлова
Снимка: Иван Русланов, БНР

Пет българки се върнаха с 12 медала от първите спортни игри за хора, срещнали рака отблизо. Две от тях - Фани Николова и Мая Стоилова, споделиха за предаването "Хоризонт за вас" пътя си от борбата с болестта до подиума. Двете не са се занимавали със спорт професионално преди състезанието. Те са се явили на дисциплините 60 метра, 100 метра и щафета - 4 по 100 метра, а Фани е избрала и неизвестното у нас "северно ходене".
"През 2009 година бях диагностицирана с рак на гърдата. Две операции, хормонотерапия - 5 години. Ходих през целия период на контролни прегледи. Всичко приключи много добре. Минаха пет години. След година и половина на същото място, на същата гърда ми се появи втори тумор. Подложих се пак на две много сериозни операции. Мина прекрасно, възстанових се“, сподели Мая и допълни, че е избрала да се лекува у нас, въпреки че е имала възможност да го направи и в Испания. На състезанието е говорила с испанските си колежки и е установила, че лечението там е същото.
"Тази сутрин съвсем случайно попаднах на едно интервю от Боян Петров, алпиниста. Там казва: "Когато чуеш такава диагноза, събуждаш звяра в себе си - нещо, което не знаеш че е било вътре в теб", допълни Фани Николова.
"Аз съм живяла в Щатите. Следях отблизо много фурми на жени в Америка. Моето лечение и лечението на други, жени които са в Щатите, е почти еднакво, с изключение на това, че те трябва да заплащат абсолютно всичко там. На нас ни се предоставя абсолютно безплатно! Моят апел е да не следваме тeхните примери и да не отнемаме това на онкоболните - лъчетерапията и лекарствата. Да не следваме лошите примери на другите държави".
Най-важното е да намериш лекар и екип на който да вярваш, категорични са медалистките, които отхвърлят предложенията за алтернативни лечения:
"Доверете се на медицината. Това не е счупен крак. Дори когато се разболеят от грип, хората прибягват към аптеката. Защо при такъв сериозен случай бихте се оставили на кисело зеле да ви лекува", попита Мая Стоилова. Слабата имунна система и стресът отключват заболяването, допълни Николова.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени