Хуманитарна криза заплашва населението в Югозападна Сирия, където ескалацията на боевете между силите на сирийската армия и бунтовническите групировки не спира. Военните действия са причина хиляди хора да напускат принудително домовете си. По последни данни на ООН само за две седмици приблизително 300 хиляди сирийци са напуснали района. Макар Съветът за сигурност на ООН тази седмица да не одобри декларация, с която да призове за прекратяването на боевете, примирие бе сключено.
Сирийската правителствена армия и бунтовниците спряха огъня и се споразумяха да предадат тежките си оръжия. Колко време ще издържи споразумението за прекратяване на огъня коментира в предаването „Събота 150“ арабистът Нина Спасова.
В ООН вече не очакваме да се случи кой знае какво, не очакваме единодушна позиция, посочи тя. И се аргументира: „Тъй като една от страните - Русия, участва в този конфликт, и представителят на Русия в Световната организация го каза много ясно: „Докато някои искат прекратяване на военните действия, целта на Русия е да се бори с тероризма“. Под тази удобна формулировка, под тази „шапка“, се оправдават и обясняват действията, бомбардировките, толкова много жертви, разселени сирийци...“
На практика гражданската война в Сирия започва тъкмо в Дераа, припомни Спасова:
„От една страна за Башар Асад, за сегашния президент, е много важно да възстанови контрола върху тази част на Сирия, която наричат „люлка“ на случващото се вече осма година. От друга страна това всъщност е и неговият начин на действие. Той по този начин си връща позициите на държавните институции във всички райони на страната. Бяхме свидетели съвсем наскоро в Източна Гута. Започват активни военни действия с подкрепата на Русия, притиска се опозицията до стената и тя е принудена на практика да подпише споразумение, което се случи и тук."
Нина Спасова поясни на какво се дължи слабостта на сирийската опозиция.
„Безспорно опозицията е много разединена и това беше един от големите проблеми. Затова всъщност не постигна кой знае какви резултати. Знаем за съществуването на над сто организации и крила - ислямистки, по-умерени, спонсорирани обаче от сили от държави извън Сирия, което всъщност е и причината за това разнопосочно и различно поведение на опозиционните групировки и за тази невъзможност да се обединят и да стигнат до една позиция. Защото интересите на страните, които стоят зад тях, се различават. От една страна е Турция, от друга страна е Саудитска Арабия, от трета страна е Иран.“
Като че ли всички свикнаха и се примириха с мисълта, че на този етап Башар Асад ще остане на власт, подчерта Нина Спасова.
„Включително Саудитска Арабия, Турция вече приемат факта, че на този етап Башар ще остане. Провалиха се идеите и стратегията, доколкото я имаше, от страна на Съединените щати и европейските държави, които разчитаха на това да създадат една опозиция, да я финансират, да я въоръжават, да я организират, така че тя сама да успее да свали от власт настоящия президент. Тази стратегия се провали и сега в момента всички разчитат на Русия. За добро или за зло, стратегията на Русия успя. Те подкрепят управляващите в Сирия безрезервно, без да променят курса си от началото на войната, успяха да го подкрепят в най-кризисните за режима моменти и години. Стигна се дотам, че се намесиха и те военно, възстановиха позициите на Башар и сега в момента се говори, че правителствените сили контролират вече над 70 процента от общата територия на Сирия. Така че вече няма друг вариант на този етап. Сега всички приемат логиката на Русия.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.