Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Безусловна вярност” на Джеймс Коми - за истините и лъжите, етичното лидерство и решенията

Снимка: БГНЕС

На пазара у нас се появи дългоочакваната биография “Безусловна вярност” на Джеймс Коми. В нея тай споделя неизвестни до момента лични преживявания за някои от най-инфарктните ситуации в кариерата си през последните две десетилетия като служител на американското правителство, дава примери какво представлява и в какво се проявява етичното лидерство и как то способства за вземането на правилни решения.

На 04 септември 2013 г. Джеймс Коми полага клетва като седми директор на ФБР. Заема поста от 2013 до 2017 г., назначен от Барак Обама. Преди това е главен федерален прокурор за Южния окръг на Ню Йорк и заместник-министър на правосъдието в администрацията на Джордж Буш. От съдебното преследване на Мафията и Марта Стюарт, през опитите му да помогне за промяна на политиките, свързани с изтезанията и електронното наблюдение на администрацията на Буш до надзора над разследването за електронната поща, както и на връзките между предизборната кампания на Тръмп и Русия, Коми взема участие в някои от най-значимите случаи и политики в съвременната история.

„Коми разказва за работата си с тримата президенти Джордж Буш, Барак Обама и Доналд Тръмп, като както той казва - двама от тях са прекрасни примери за това какво е да си водач и това какво е да отстояваш морални ценности, и един от тях е точно обратното. Сравнява уволнилия го Доналд Тръмп с мафиотски дом, който иска безусловна вярност, който иска да бъде доминантен, не може да взема решения, основани на ценности“, разказа в „Хоризонт до обед“ Йордан Цалов, редактор в „Терминал 3“.

Джейм Коми беше този, които започна разследването на връзките Русия с Доналд Тръмп, а един месец по-късно беше уволнен, след като обяви публично, че това разследване се води, допълни Цалов.

Александър Кръстев, създател на сайта „Аз чета“, коментира, че книгата на Коми е доста добре преведена на български език и няма компромиси в това отношение. Кръстев обясни още, че е изключително впечатлен от разказаното в нея и макар Коми да не е съвсем „бяла личност“, той впечатлява с това, че настоява за върховенството на закона, за независимостта на институциите една от друга.

„Кой съм аз, та да казвам на другите какво представлява етично лидерство? Всеки, който се захване да пише книга за етичното лидерство, може да се стори на читателите самонадеян, дори дързък. Това важи с още по-голяма сила, ако въпросният автор е човек, твърде паметно и публично уволнен от постта си. Разбирам импулса да се смята, че всяко описание на нечий житейски опит може да се окаже проява на суета и тъкмо заради това дълго се съпротивлявах на идеята да напиша тази книга. Ала важна причина ме накара да променя мнението си. Страната ни преживява опасни времена, в които политическата обстановка предизвиква оспорване на основни факти, поставяне под въпрос на фундаментални истини, лъжата се приема за нещо нормално, а неетичното поведение остава безнаказано, оправдава се и се възнаграждава. Дълго обмислях заглавието. Стигнах до него след вечеря в Белия дом, когато един нов президент на САЩ настоя за моята вярност – лично към него – пред задълженията ми като директор на ФБР към народа на Америка. Ала в друг, по-дълбок смисъл, заглавието е кулминация на работата ми в областта на правото и в близко сътрудничество с трима президенти на Съединените щати. В живота на всички ни има безусловна вярност – не към отделна личност, не към определена партия, не към дадена група. Тази безусловна вярност е към неизменни ценности и, най-важното, към истината“, казва Джеймс Коми.

В звуковия файл чуйте още от интервюто на Савелина Савова с Йордан Цалов и Александър Кръстев.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна