Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петролните фючърси са на път да отбележат седмично понижение с повече от 4%

В петък основните петролни фючърси се търгува без съществена промяна, но са на път да отбележат седмични понижения от над 4% с оглед на отслабване на притесненията, свързани с доставките на цената енергийна суровина в световен план.

Септемврийските фючърси на петрола сорт брент се понижава предпазливо с 0,24% към 74,15 долара за барел, парирайки част от първоначалния сутрешен спад до 73,22 долара - най-ниско ценово ниво от 21-ви юни насам. Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през август пък се търгуват почти без промяна около 70,28 долара за барел, след като по време на търговията в четвъртък те се понижиха за кратко под психологическата бариера от 70 долара за пръв път от повече от две седмици насам.

Въпреки опитите за стабилизация, основните петролни фючърси са на път да приключат търговията в петък със седмични ценови загуби от повече от 4 сто главно в резултат на новината за възстановяване на голяма част от нарушените от доста време насам доставки на либийски петрол.

                                                                                             Графики на петрола брент и на американския суров петрол

Снимка

По-рано тази седмица базираната в Триполи компания National Oil Corp. обяви, че е възстановена работата на четири либийски нефтени пристанища и че износът от техните петролни терминали "ще се върне към нормалните нива през следващите няколко часа". Трябва да се има предвид, че либийското петролопроизводство спадна до едва 527 хил. барела на ден от 1,28 млн. барела през февруари, след като бяха затворени тези важни пристанищни терминали. Възстановяването им към нормален ритъм на работа обаче може да доведе до завръщането на глобалния петролен пазар на около 700 хил. барела петрол дневно.

Пазарните участници също така изглеждат притеснени, че по-нататъшна ескалация на търговското напрежение между САЩ и Китай може да засегне глобалния икономически растеж и респективното потреблението на петрол в световен план. Известна подкрепа за спада на петролните цени в последно време оказа и изказване на държавния секретар на САЩ Майк Помпео, че Вашингтон може да направи официални отстъпки за някои от купувачите на ирански петрол, като те евентуално няма да бъдат засегнати от възобновените американски икономически санкции спрямо Техеран.

Трябва да се има предвид, че петролът сорт брент поскъпна към и малко над психологическата бариера от 80 долара за барел през юни и след това в началото на юли в резултат главно на сериозни проблеми с доставките на либийски и на венецуелски петрол и с оглед на притеснения, че САЩ ще окаже натиск върху всички купувачи на ирански петрол да сведат до нула техните доставки от Техеран от ноември тази година.

Последвалото обаче възстановяване на добивите и на петролните доставки от Либия и коментарите на Майк Помпео допринесоха за доста рязкото намаляване на цените на черното злато през отминаващата седмица.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна