Екипът ще популяризира работния си модел чрез конкретни случаи от практиката - ще бъдат представени историите на три деца. Едното от тях тръгва на училище с подкрепата на семейството си, второто чрез звуци и танци проговаря на български, а третото е научило какво е пластилин и е открил Майкъл Джексън.
"Изборът ни се спря на три деца, защото и трите случая, както и случаят на групата, показват някакво развитие. Като че ли при тези случаи то е още по-ясно изразено", обясни в предаването "Преди всички" Цветелина Йосифова, която е част от екипа. "Има деца, които живеят в такава нищета или пък толкова са необгрижени, че не е изненада, че научават какво е пластилин при нас или пък, че има книга, че тя може да се прочете, че човек може да създаде някаква история, после може да я пресъздаде на сцена - различни неща, които като че ли при децата от други семейства може би се случват по по-естествен начин", допълни тя.
Емблематичният Женски пазар в столицата събира в себе си много контрасти. "Той е много пъстър, изпълнен е с различни истории, малко е като декор на "1001 нощ", отбеляза Йосифова:
"Избрахме това място неслучайно. Нашата първоначална идея дойде във времето, когато имаше пик на бежанския поток. Тогава всъщност си мислехме, че ще работим основно с хора, които по някакъв начин търсят закрила или пък искат да преминат и да заминат за друга страна. В крайна сметка така започнахме, но освен че има разлика спрямо тогава и сега в тази бежанска вълна, в България нямаме такъв брой бежанци. Някак заставайки на това място, започнахме да работим (така си бяхме и намислили) както с местни, така и с мигрантски общности, и при нас започнаха да идват основно децата на пазара, а те са всякакви - има българчета, има ромчета, има турчета, има деца, които са със смесен произход."
Това е един от най-трудните проекти, по които съм работила, защото това е тема, която още в зародиш се маргинализира и много трудно се говори за нея, сподели още Цветелина Йосифова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.