Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Я. Иванов: Заселването на фермите с нови и здрави животни може да стане три седмици след пълната дезинфекция и унищожаването на всички заразени животни

В две стада са открити положителни проби за чума, но планираното за днес умъртвяване на животни се отлага

С. Караколев: Животновъдството трябва да излезе от сивия сектор и всички фермери трябва да доказват с документи продукцията, която продават

| обновено на 19.07.18 в 10:25
Снимка: БГНЕС

В две стада са открити положителни проби на заболяването чума по дребните селскостопански животни, стана ясно след заседанието на Координационния щаб за опасно заразни болести по животните.

Евтаназията към момента обаче се отлага до официалното получаване на резултатите от лабораторните анализи. Дезинфекцията и контролът на придвижването на хора и животни в района ще продължат.

Днес по обяд Българската агенция по безопасност на храните ще преведе още 61 хиляди лева обезщетения за земеделски производители от ямболските села Странджа и Крайново, чиито животни бяха умъртвени заради чумата, съобщи пресцентърът на агенцията.

С два дни ще се отложи евтаназията на животните, каза вътрешният министър Валентин Радев. Освен изчакването на пробите от другите райони, като причина той посочи и нуждата от политическо доверие за извършването на действията, затова ще поиска изслушване в парламента. Радев няколко пъти спомена критиките на Корнелия Нинова от БСП по темата, затова обяви, че на две предишни срещи с депутати е разбрал, че има подкрепа, но е усетил и политическо колебание.

"Правим най-доброто по световните стандарти за овладяване на чумата", обяви вътрешният министър:

"Искам да призова всички, които са в района и не са от там, наши граждани, които мислят, че помагат на някого, ако могат, да напуснат мястото. Тези, които се опитват да идват, да не идват. Да ограничим движението. Сами да се спасим от тази чума".

Директорът на БАБХ д-р Дамян Илиев съобщи, че са взети над 6000 проби. След като бъдат обработени, ако от тях има положителни, то тогава животните трябва да бъдат евтаназирани, съобщи в предаването „Преди всички“ Янко Иванов – съветник на министъра на земеделието.

Заселването на фермите с нови здрави животни може да стане три седмици след пълната дезинфекция и унищожаването на всички заразени животни, обясни Иванов.

„В момента, в който се установи от тези проби дали има или няма нови огнища, вторични огнища на заболяването, нормативните документи предвиждат 21 дни след унищожаване на последното заразено животно и извършване на заключителна дезинфекция да могат фермите да се населват. Това не означава обаче, че непременно и веднага ще могат да имат пълните права, както животните в другите ферми, тъй като има решение на комисията, че те до 23 декември или 24 декември – една от двете дати, ще трябва да бъдат под надзор, което означава, че в тези ферми ще се направи специална мониторингова програма и те ще бъдат наблюдавани ежеседмично, периодично ще им бъдат вземани проби през 3 седмици или повече. Едва тогава те ще могат да получат статута си на свободни и да се възобнови нормалния живот“, поясни той.

Янко Иванов съобщи също, че според някои от излезлите резултати на доста места вече те са отрицателни.

Снощи Междуведомственият координационен щаб, създаден във връзка с възникнали огнища на особено опасни заразни болести по животни, проведе второто си заседание. Повод за него бяха очакваните и неполучените до края на работния ден резултати от изследванията на пробите от животните от райони, съседни на установените огнища на заразата.

На заседанието на координационния съвет бяха взети следните решения: отлагане на планираните действия в днешния ден за евтаназия на доказано заразените животни; засилване на контрола на движението на хора и преместването на животни и животински продукти от и към зоните с огнища на зараза; изчакване на резултати от изследванията, както и активни действия по дезинфекция на 10-километровата зона около заразените огнища.

Освен това щабът е взел решение и за доставяне на допълнително оборудване за пропускателните пунктове на изходните и входните пътища към населените места.

„Министър Радев беше доста категоричен, че ще трябва да се предприемат малко по-строги мерки. Това означава да се изведат всички онези хора, които нямат работа там, нямат отношение към унищожаването на животните и дезинфекцирането на околната среда, да останат само хората, които трябва да си свършат работата, защото има опасност – голяма част от тях са животновъди от други краища, отивайки си в къщи, те могат да занесат вируса“, каза Иванов и поясни, че местните хора ще могат да излизат извън селата със заразата, но е препоръчително да спазват хигиенните изисквания.

Евтаназираните животни не се изгарят, а се загробват по места. Това се прави, когато няма възможност за изгаряне поради липса на необходимите условия. Иванов обясни критериите, по които се избира мястото на загробване на животните:

„Да не е вододайна зона, да е място, което да е по възможност по-отдалечено от населеното място и да не е от подветрената страна, за да не се разнасят миризми, да не е близо до подпочвени води, където има опасност да се изровят при порой. При избора е желателно и да не е много далеч от заразеното място, защото пък транспортирането на инфектирани животни също крие своя риск. Има си един куп критерии и самото загробване си има правила, използват се и химикали и т.н., така че те да са недостъпни за диви животни или недоброжелатели да ги изровят. Това е отговорност на всички“.

Животновъдството трябва да излезе от сивия сектор и всички фермери трябва да доказват с документи продукцията, която продават. Това каза в предаването "Преди всички" съпредседателят на овцевъдната асоциация Симеон Караколев. Затова и асоциацията ще настоява за преработване на спорната Наредба 3 на министерството, чиито автори вчера бяха уволнени след протест на овцевъдите.

Наредба 3 изисква доказване с фактури на продаденото мляко, но не от всички животновъди, което е дискриминационно. С тази теза овцевъдите успешно атакуваха наредбата в съда. След вчерашния протест те получиха уверение, че държавата ще ги компенсира за загубите от наредбата. Получиха и исканите оставки на висши чиновници.

Симеон Караколев коментира аргументите, с които беше направена наредбата – борба със сивия сектор.

"Ние нямаме нищо против да се изсветлява секторът. Въпросът е, че не може да караш две трети от сектора да се изсветлява, а пък другата една трета да ги гледа отстрани и да пляска. Пред фиска на страната всички са равни, без значение какво гледаш, ако ще и маймуни. Да продаваш маймуни, пък да не даваш фактура… Щом едните ще доказват с фактури, ще доказват и всички останали".

За да се тушира напрежението при евтаназиране на животни заради заразни заболявания, собствениците им трябва да бъдат компенсирани в срок от седем дни, каза Караколев.

"Тъй като това е четвърта епидемия за последните шест години, ние настояваме вече в най-кратки срокове да бъде приет някакъв план за животновъдството в пограничните райони".

Симеон Караколев отрече, че вчерашният протест е бил режисиран, каквито подозрения изразиха от останалите браншови организации.

Същевременно стана ясно, че еврокомисарят по здравеопазването и безопасността на храните Витянис Андрюкайтис ще се срещне днес с български журналисти в Брюксел по повод проблема със заразата от чума по овцете и козите у нас.

В звуковия файл можете да чуете подробностите от интервюто на Веселина Миланова с Янко Иванов и Симеон Караколев.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени