Разкриването на малки психиатрични стационари извън лечебните заведения е стъпка в правилната посока за грижа за психиатрично болните у нас, каза пред "Хоризонт" д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница "Свети Иван Рилски". На посещение в България е Европейската психиатрична асоциация, която в края на октомври ще изготви доклад за състоянието и необходимите реформи в сектора.
Обществото ни не осигурява адекватна грижа на психично болните у нас, категорична е д-р Цветеслава Гълъбова:
"Безспорно обаче психиатричните стационари са нужни. Те трябва да съществуват. Не бива да се залита от едната в другата крайност – от пълна изолация към тотално закриване на психиатричните легла. Такова нещо се случи в Италия като реформа и се оказа, че не е успешно, и пациентите да се лекуват единствено и само в общността. Има пациенти, за които е необходимо да бъдат в защитена, изолирана среда до известен период, има такива, които могат успешно да се лекуват в общността".
Психиатричните отделения към големите болници у нас не достигат, затова реформата трябва да бъде в посока разриване на малки стационари:
"Като холандския модел – малки стационари, които обаче да са отделни от общите стационари. Направи се опит да се разкрият психиатрични отделения към многопрофилните болници. За съжаление той не се оказа много работещ. И сега съществуват 15 или 16 психиатрични отделения. Той е добър вариант обаче, ако го поставим в начина на финансиране, психиатриите няма клинични пътеки и здравните мениджъри определено се съпротивляват срещу разкриването на психиатрични отделения, които в чисто финансов план за тях са тежест".
Около 300 пациенти с псхиатрични заболявания са настанени в 10 от 12-те психични болници у нас, като това са хора, извършили тежки противоправни деяния или такива, за които няма кой да се грижи.
Цялото интервю с д-р Цветеслава Гълъбова можете да чуете от звуковия файл.