Световната банка ще помага на Министерството на околната среда и водите при подготовката на плановете за управление на речните басейни и плановете за управление на риска от наводнения.
За "Хоризонт" Илияна Тодорова, директор на Дирекция "Управление на водите“ в Министерството на околната среда, подчерта:
"Банката тук ще ни подпомага в актуализиране и разработване на предложения за методики за изготвяне на проектите на втори цикъл "Фонд за управление на риска от наводнения“, актуализиране и подобряване на оценката от риска от наводнения и подпомагане на министерството при изготвяне на картите за риска от наводнения. Почистването на речните корита е мярка, която е заложена в Плана за управления на риска от наводнения. Залесяването също е посочено като мярка. Мярката, която Министерството на околната среда и водите трябва да изпълни, е изграждането и внедряването на Национална система за управление на водите в реално време, като системата ще бъде междуведомствена за едно оперативно наблюдение и управление на водите чрез предоставяне на информация в реално време за количеството на водните ресурси".
"Интензивността на валежите е такава, че наистина те надвишават капацитета на инфраструктурата, независимо от това колко добре тя се поддържа". Това посочи в интервю за предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт" инж. Добромир Симидчиев, бивш заместник-министър на регионалното развитие:
"Зелените площи могат да ни пазят от пороите в бъдеще. Смятам, че това на този етап ще е една сравнително революционна промяна, но тя ще се наложи от само себе си, независимо от това дали в момента осъзнаваме, че трябва да настъпи или не. Зелените площи или по-скоро зелената инфраструктура са нещо, което ще се застъпва все повече. Сигурен съм, че някои от големите градове ще бъде пионер в тази област. Надявам се това да бъде София".
Цялото интервю с инж. Добромир Симидчиев и репортажа на Радостина Билярска можете да чуете от звуковия файл.