"Горната част на улица Виноградска е пълна с танкове на окупационните сили. В този момент чуваме изстрели, хора тичат по улиците и влизат в сградата на радиото, за да се скрият от куршумите. Те скандират „Дубчек, Дубчек“, и ние се присъединяваме към тях", обявява говорителка на Радио Прага на 21-ви август преди 50 години.
Под влиянието на Дубчек в Чехословакия започват реформи, немислими до тогава в страните от Варшавския договор. Отменена е цензурата, хората могат свободно да се събират и сдружават, партията допуска и известна икономическа либерализация. Кремъл отправя серия предупреждения, но те остават без резултат. След нахлуването в нощта срещу 21-ви август Дубчек и други реформатори са задържани от съветската армия и отведени в Москва, за да подпишат принудително споразумение за възстановяване на ръководната роля на комунистическата партия. През следващата година Дубчек е сменен, а с това идеите на Пражката пролет окончателно са погребани. Окупацията принуждава стотици хиляди чехи и словаци, предимно висококвалифицирани професионалисти, да емигрират на Запад, където са радушно приети.
Днес, 50 години по-късно, протест срещу националконсервативното правителство в Прага на Андрей Бабиш засенчи честването на годишнината. Стотици демонстранти освиркаха премиера, който откри паметна плоча върху фасадата на Радио Прага. А президентът Милош Земан не се включи във възпоменателните събития. В навечерието на 50-годишнината от потушаването на Пражката пролет снощи пред руското посолство в Прага демонстрираха стотици хора, които носеха плакати с надписи "Никога няма да забравим", "Спрете руския империализъм" и "Свободата е истината". Румънското посолство осъмна с плакат, на който пише „Не ни посетихте 68-ма, добре дошли сте 2018-та“. Румъния единствена от Варшавския договор не изпрати танкове в Чехословакия. А България последна се извини за участието си в потушаването на „Пражката пролет“ - едва през 1990 г. с решение на парламента.
Още по темата, както и архивни записи, можете да чуете в обобщението на Весела Владкова в звуковия файл.