Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдът е запорирал имущество на Трайчо Трайков

До петък бившият министър трябва да обясни произхода на 2,4 млн. лева

| обновено на 26.09.18 в 18:56
Снимка: БГНЕС

С разрешение на Софийския градски съд от 10 август е запорирано имущество на бившия енергиен министър Трайчо Трайков за близо два милиона и четиристотин хиляди лева. 

Решението е било обжалвано от Трайков, казаха за "Хоризонт" от съда.

Запорирата сума е разликата между законните доходи на Трайков за проверявания десетгодишен период и  притежаваното от него. До изчистването на казуса той няма да може да има достъп до апартамент и ателие в София, акции в търговски дружества, банкови сметки и почти милион и четиристотин хиляди лева по сметки при инвестиционен посредник. Буквално дни има ексенергийният министър, за да убеди антикорупционната комисия с документи, че това са законни пари, които са например за сметки в чужбина или наследство:

"Ние проверяваме всички възможни източници в България. Ако имаме, разбира се, информации за някаква активност в друга държава, тогава изискваме информация оттам. Конкретно за него нямаме такава информация за десетте години, които проверяваме", каза шефът на Антикорупционния орган Пламен Георгиев.

По информация на "Хоризонт", искането на антикорупционната комисия е от 9 август. Съдът допуска обезпечителните мерки още на следващия ден. Жалбата срещу решението на градския съд е от 28 август, а делото по нея е образувано на 17 септември.

За запора съобщи по Нова телевизия шефът на Антикорупционната комисия Пламен Георгиев. Той обясни, че след обвинението срещу Трайков за продажбата на акциите на  държавата в EVN, е започнала проверка на имущественото му състояние. Проверката се е върнала 10 години назад и по думите на Георгиев, е установила несъответствие от 2 400 000 лева. До петък Трайчо Трайков трябва да обясни произхода на парите, с които през този период е купувал имоти и е пазарувал на борсата.

Наложеният от Софийския градски съд, по който трябва да се произнесе на закрито заседание Апелативният съд, е върху два недвижими имота, студио, банкови сметки, акции и дялове. Ако бившият енергиен министър не успее в посочените срокове да докаже законността на доходите си, комисията "Георгиев" ще започне съдебна процедура по отнемането на запорираното имущество.

От Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) уточниха, че процедурата срещу Трайчо Трайков е започнала през януари миналата година, когато - заедно с бившия финансов министър Симеон Дянков и бизнесмена Иво Прокопиев, той беше обвинен за продажбата на остатъчния държавен дял в  енергоразпределителното дружество EVN през 2011 година.

По делото "ЕВН" Трайков е подсъдим заедно с колегата си Симеон Дянков и бизнесмена Иво Прокопиев. Проверката срещу втория вече  е трансформирана в дело за отнемане на имущество  с неясен произход. При Дянков обаче инспекторите са ударили на камък, защото той не отговарял на призовките им да каже какви доходи има от чужбина и с какво разполага жената му:

"Ние неколкоратно се опитахме да съберем информация за неговата съпруга, която е американска гражданка, което между другото самият господин Дянков е декларирал пред комисията, че е женен, но от дирекция "Консулски отношения" ни уведомиха, че няма информация за такъв сключен граждански брак. Запитахме колегите от Америка, които също ни уведомиха, че вероятно лицето има съпруга в САЩ, но не могат да ни отговорят със сигурност. Ето сега и чрез, вас, медиите, каня господин Дянков да дойде, за да може да декларира какви доходи има".

Още по темата чуйте от репортажа на Силвия Великова за предаването "Нещо повече" - в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна