На рождения ден на „бащата на компютъра“ Джон Атанасов – 4 октомври, в „Нашият ден“ навръх своята 80-годишнина гостува изтъкнатият български физик, дългогодишен ректор на Софийския университет и министър на образованието в служебното правителство на Стефан Софиянски проф. Иван Лалов. За нашия екип беше изключително приятно да почувстваме толерантността, благостта и достолепието, с които проф. Иван Лалов е впечатлявал своите колеги и студенти през дългите 50 години работа не само във Физическия факултет на СУ, но и като ректор, министър, председател на Съвета на ректорите на висшите учебни заведения в България, председател на Съюза на физиците в България, на Българския туристически съюз и други.
Юбилеят на професора беше само два дни след връчването на Нобеловите награди за физика – тази година на трима физици за т. нар. „оптически пинсети“. Знаейки, че научните интереси на проф. Лалов също са свързани с оптиката - изследвания на спектроскопията на кондензирана среда, включително оптична активност – попитахме проф. Лалов за неговата оценка за начина, по който се прави наука у нас. Разговаряхме и за начина, по който се преподава или трябва да се преподава физика в университета и в училище, така че повече млади хора да се ориентират към това толкова нужно за в бъдеще и перспективно знание.
Анализът на тези важни теми беше безспорно интересен, но най-голямото очарование остана за нас от усещането, че общуваме с човек, успял през всички свои публични години да съхрани безспорния си авторитет на учен, останал верен на професионалната си същност, човек с достойнство и безукорна честност, устоял на съблазните, с които се е срещал по време на своето дълго пребиваване във властта.
Повече за възгледите на уникалния човек, преподавател и учен можете да чуете в звуковия файл.