„Академия за пътешественици“ представя: Пътуване във времето по следите на изчезналите цивилизации - от Анадолското плато и Гьобекли тепе до Османската империя заедно с пътешественика и планински водач Иван Ганев.
Днес от 19:00 часа в залата на Полския институт Иван Ганев ще разкаже за около 30 културно-исторически обекта от епохата на неолита, най-древния храм в света Гьобекли тепе (12000 години преди новата ера), обекти от Хетската империя и други.
Всички тези цивилизации са оставили следи в културата и историята на Анадолското плато, а откриването на Гьобекли тепе се счита за най-голямата сензация в археологията на 21 век.
„Гьобекли тепе е известен на науката като древен обект от 1994 година, когато е открит. Оттогава са започнали разкопки. Има немска експедиция, която става международна, тъй като са привлечени най-добрите специалисти от световен мащаб. В хода на разкопките се оказа, че това е една огромна структура от каменни кръгове. Използвали са георадар, за да се разбере това. За 20 години са разкопани само около 5% от цялата огромна територия на този древен праисторически обект. Този комплекс е създаден 9 000 години преди новата ера. Една от загадките е, как тези хора, които не са имали градове, не са имали някаква цивилизация и постоянни селища, са създали този голям обект, какво ги е накарало и с какво са го направили, тъй като става въпрос за 10-15-тонни каменни стели, които са толкова много и са наредени в кръг и върху тях има изображения на животини, на хора, сцени са предадени“, разказа Иван Ганев.
Подробности по темата можете да чуете в звуковия файл.