Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родител на дете с епилепсия: Нито едно ново лекарство за болестта не е влязло у нас за последните 9 години

Снимка: архив

Нито едно ново лекарство за епилепсия не е влязло у нас за последните девет години, каза Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия по време на Национална конференция „Епилепсията - равни възможности“. Пациентската организация чества 20 години от създаването си. 

Няма увеличение на броя на децата и на възрастните заболели от епилепсия, съобщи проф. Иван Литвиненко от Университетската детска болница към МУ- София. Въпреки това болните не са малко:

„Това е една константна величина за цял свят и се знае, че са 1%. Доста сериозен процент е това. Проблемът е, че децата са много по-често засегнати. Новите случаи, които възникват за 1 година при децата са 3 пъти повече съотнесено към новите случаи в цялата популация. От 60% от епилепсиите, стартират във възрастта до 16 години“.

В края на живота човек също може да развие епилепсия.

По-голяма част от медикаментите за епилепсия стигат до българския пазар. Има проблем и забавяне в лечението на пациентите с това, че част от медикаментите в даден момент не могат да се намерят:

„Изчезват някои, които понякога са много евтини, но са незаменими за определени групи“.

Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия е категорична, че някои лекарства не са достъпни до българските пациенти:

„Лично аз считам, че нямаме достатъчно медикаменти за някои от синдромите. Щом в света това е лечение, мисля, че и българските пациенти заслужават да бъдат по същия начин лекувани.“

Изходът, според проф. Иван Литвиненко, е:

„Комисия за скъпоструващи лекарства от чужбина към министерството“.

На националната конференция беше представена презентация за бъдещите възможности за намиране на лекарство, съдържащо екстракт от различни видове канабис, защото в света има един случай на дете с тежка форма на епилепсия, при което припадъците спират окончателно след прием на такива вещества. Все още текат проучвания как да се разработи подходяща форма на хапче.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна