2/3 от младите българи в активна възраст посещават очен лекар, само ако имат проблем с очите. Едва 16 на сто преглеждат зрението си веднъж годишно, а само 5% минават на очен преглед на всеки 6 месеца. Данните са от представително проучване на агенция "Маркет линкс" сред 448 души на възраст между 21 и 45 години.
1/3 от анкетираните съобщават, че са с нарушено зрение. Процентът съвпада и със статистиката в световен мащаб, коментира очният хирург доц. Андрей Андреев, зам.-председател на Съюза на офталмолозите в България:
„Около 1/3 от хората имат рефлекционни аномалии, свързани с грешка на оптиката на окото. Тези аномалии вече се коригират по по-различен начин“.
Очите са деликатен орган, който изисква прецизно отношение и внимание. В този смисъл служебните профилактични прегледи, които хората минават всяка година, не са особено ефективни, смята д-р Иво Боршуков, член на Американската академия по офталмология.
Очилата и лещите са най-широко използваните методи за корекция на зрението. Едва 3 на сто от активните млади българи се доверяват на новите технологии, сред които е и лазерната корекция. Специалистите у нас вече прилагат най-модерния метод за лазерна корекция Смарт сърф, посочи д-р Боршуков.
Лазерна корекция може да се прилага след 18-19-годишна възраст. Операцията не се заплаща от Здравната каса. Струва между 1 200 и 1 700 лева на око за 1 процедура и все още малко хора могат да си го позволят. Но според лекарите очила или лещи, подменяни многократно през годините, излизат по-скъпо.
Профилактиката е ключова за доброто зрение, съветват лекарите. Особено за хората, чиято професия изисква работа на компютър.
Що се отнася до децата д-р Боршуков препоръчва максимум 2 часа на ден пред екрана.
Целия репортаж чуйте от звуковия файл.