Отровни материали, боядисани след изчезването на журналиста Джамал Хашоги, са били открити в саудитското консулство в Истанбул по време на вчерашния обиск, заяви днес пред журналисти в Анкара турският президент Реджеп Ердоган.
Турският лидер изрази надежда колкото е възможно по-бързо да се достигне до заключение от разследването. То ще бъде разширено и ще включи и резиденцията на саудитския генерален консул в Истанбул, както и автомобили на дипломатическата мисия.
По-рано турски телевизии излъчиха кадри на голям лек автомобил, който напуска консулството около два часа след влизането на Хашоги в мисията на 2 октомври и после паркира в резиденцията.
Саудитският генерален консул в града Мохамад ал-Утайби днес следобед е отлетял за родината си, часове преди очакваното претърсване на резиденцията му.
Турският външен министър Мевлют Чавушоглу каза на пресконференция, че всеки саудитски дипломат, който иска да се върне в страната си, може да го направи и няма ограничения за това.
Министерството му съобщи, че утре държавният секретар на САЩ Майк Помпейо пристига в Анкара за разговори с Чавушоглу по двустранни и регионални въпроси, включително Сирия. В съобщението не се споменава Хашоги. Но по-рано Чавушоглу съобщи, че Помпейо ще информира Анкара за разговорите си в Рияд.
Държавният секретар на САЩ разговаря днес в саудитската столица с крал Салман, на когото благодарил за „ангажиментите за щателно и прозрачно разследване“ на изчезването на Хашоги.
Говорителката на ведомството Хедър Науърт посочи, че на разговора с Помпейо престолонаследникът Мохамед бин Салман се съгласил от необходимостта от разследване, „което да дава отговори“.
Турските разследващи предоставили като доказателство на американската и саудитската страна аудиозапис, отразяващ вероятния момент на убийството. Това съобщи Ройтерс, позовавайки се на турски официални източници. Друг анонимен източник е посочил пред Асошиейтед прес, че полицията е намерила доказателства в сградата на консулството, че Хашоги е бил убит вътре.
Междувременно Върховният комисар на ООН за правата на човека Мишел Бачелет призова за вдигане на имунитета на консулските служители. По думите ѝ дипломатическият имунитет не бива да възпрепятства разследването на това какво се е случило и кой е отговорен. Тя допълни, че две седмици са твърде дълго време вероятно местопрестъпление да не бъде обект на щателна криминалистична проверка.