Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова кошмарна сесия на Уолстрийт. DJIA падна с 600 пункта, а Nasdaq официално навлезе в корекция

Американските пазари на акции претърпяха нов срив по време на търговията в сряда, тъй като инвеститорите продължават да бъдат притеснени от растящите лихви, търговската война между Вашингтон и Пекин, италианската бюджетна драма и преди ключовите междинни избори за Долната и Горна камара на Конгреса на САЩ след по-малко от две седмици (на 6-ти ноември).

Оповестената в сряда вечерта последна "Бежова книга" на Федералния резерви сякаш потвърди опасенията около търговската война между САЩ и Китай, след като редица американски компании вече съобщават за увеличаване на крайните цени с оглед на високите митнически тарифи.

След предпазливо начало на търговията на Уолстрийт в сряда, при което индексът DJIA опита слабо повишение в резултат на скок на акциите на Boeing Co., последва нова агресивна вълна от разпродажби, чийто старт беше даден по отношение на компаниите от технологичния сектор. Това стана факт, след като водещи фирми в областта на миропроцесорите като Texas Instruments и STMicroelectronics предупредиха за забавяне на търсенето. Тези техни предупреждения следват занижените по-рано през седмицата прогнози на американски структуроопределящи индустриални компании като Caterpillar и 3M Co.

Технологичният индекс Nasdaq Composite се срина с цели 4,43% и вече се търгува с 12% под неговия рекорден исторически връх, достигнат на 29-и август 2018-а година. На теория, спад на даден индекс с 10 или повече процентни пункта от негов връх означава, че пазарът е навлязъл в низходяща корекция. Самият спад на Nasdaq с близо 4,5% е и най-драматичния от 18-и август 2011-а година насам.

Индексът на сините чипове DJIA също обърна първоначалната си позитивна посока, сривайки се с над 600 пункта само в рамките на една сесия на търговия (спад с 2,41%), а широкият индекс S&P500 се раздели с цели 3,09% от стойността си. По този начини и двата важни фондови индекса приключиха търговията в сряда на нива, които са под тези от началото на годината.

Подновеният трус на "Уолстрийт" се отрази негативно на азиатските борси в четвъртък, предизвиквайки негативен старт и на европейските пазари на акции.

Индекс Nikkei се срина с 3,72% към 4-месечно дъно, а другият важен индекс на борсата в Токио - Topix се понижи с 3,1%, заличавайки по този начин над 155 млрд. долара от пазарната стойност на търгуваните на японската борса компании. Китайският индекс Shanghai Composite се срина първоначално с над 2,5% преди обаче да успее да приключи търговия около вчерашното си ниво на затваряне, докато индексът Hang Seng се понижи с 1,57%, а южнокорейският Kospi - с 1,63%.

Австралийският индекс ASX 200 пък се понижи с 2,83%, въпреки че агенция "Фич" потвърди топ кредитния рейтинг на страната на ниво от "ААА". По този начин Австралия остава в елитния клуб на държавите с възможно най-висок дългосрочен кредитен рейтинг, който клуб наброява едва 10 членове.

Напрежението се пренесе и на европейските борси, като общият индекс Stoxx Europe 600 се понижава в началото на търговията в четвъртък с 0,6%, германският DAX - с 0,35%, а британският FTSE100 - с 0,75%. Френският CAC40 пък се колебае около вчерашното ниво на затваряне, докато италианският индекс MIB нараства с 0,48%, след като вицепремиерът на Италия Луджи ди Майо потвърди, че властите в Рим не планират страната да напусне еврозоната. Той обаче заяви за сетен път, че италианското правителство няма да направи промени в бюджетните си планове, въпреки че по-рано тази седмица Европейската комисия отхвърли проектобюджета на страната за 2019-а година.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна