Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НС гледа на второ четене Закона за киберсигурност

| обновено на 31.10.18 в 13:04
Снимка: БТА

Депутатите одобриха дефиниция за това що е киберсигурност. Записаха в закона, че е част от националната сигурност и въведоха изисквания, на които операторите и доставчици на цифрови услуги трябва да отговарят. А единственият спор между опозиция и управляващи се появи по казуса отнемат ли се правомощия на президента.

Според депутата от БСП Славчо Велков това се случва за сметка на нови правомощия, които получава вицепремиерът с ресор отбрана, който ще ръководи Консултативния съвет по киберсигурност към МС. Според Цветан Цветанов президентът не е изключен от процеса на вземане на решения:

"Президентът може да участва, когато прецени или пък неговият представител да му докладва всичко това, което се обсъжда или което се прави".

С окончателно приемане на Закона за киберсигурност започна работата си парламентът днес. С него се регламентира създаването на условия за изграждане на система за превенция и борба с кибератаките.
В закона са заложени мерки срещу инциденти, които причиняват големи икономически вреди и подкопават доверието на потребителите. Въвеждат се изисквания за сигурност, на които операторите и доставчици на цифрови услуги трябва да отговарят.  Създава се Национално единно звено за контакт, както и национален екип за реакция при инциденти в киберсигурността. 
В мотивите към законопроекта е записано, че той е изготвен в изпълнение на ангажиментите на България като държава членка на Европейския съюз да въведе в националното си законодателство разпоредби на директива относно мерки за високо общо ниво на сигурност на мрежите и информационните системи в съюза.
В програмата на депутатите е включено и обсъждане на  второ четене на промени в Закона за авторското право и сродните му права. С тях се въвеждат нови възможности за свободно използване на писмени произведения от незрящи лица или лица с физически увреждания. Допуска се изготвянето на копия в алтернативен формат, достъпен за хората с увреждания - Брайлов и едър шрифт, адаптирана електронна книга, звукозапис на съдържанието на писмено произведение (аудиокнига), радиопредаване и други.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени