„Виждал съм бездомници, възрастни хора, край църквата“, „Мръзнат на студа, направили са си някакви къщички“, „Мизерията в Ямбол е голяма – да се загрижи някой за тях! Има институции – никой не предприема нищо“ – така хората в Ямбол коментират темата в навечерието на зимата. И продължават: „Всички сме виновни, как да не сме виновни. Ако сме хора – трябва да създадем някакви условия. Не се изисква кой знае колко. Тук отзад има цели сгради празни.“
Решението за създаването на приюта е прието на 20 февруари 2012 година с подкрепата на 25 общински съветници и задължава кмета Георги Славов да намери подходящо помещение за изграждане на центъра. Към днешна дата обаче от пресслужбата на общината съобщават, че не се планира разкриването на приют и прехвърлят грижата за бездомниците към социалните служби. От опозицията в Общинския съвет в града ще продължат да настояват за изграждането на подобен център.
При ежегодното гласуване на социалните програми това продължава да съществува като параграф и дейност, която предстои, обясни председателят на групата на БСП в Общинския съвет Катя Георгиева. "Винаги е имало хора по улиците. Ние няма как да ги задължим да бъдат в едно или друго специализирано заведение. Вече когато наистина има тежки метеорологични условия, форсмажорни обстоятелства, директна заплаха за техния живот - ние вече можем да ги организираме и да ги приютим почти силово“, заяви председателят на комисията по бюджет и финанси Галин Костов от ГЕРБ.
Добрият пример идва от Плевен. Въпреки мекото време, в началото на ноември в града започва работа Центърът за временно настаняване през зимата за хора изпаднали в беда. Обзаведените стаи се намират в бившия хотел „Сторгозия“, а общината осигурява топла храна. Легловата база включва 12 места. Нуждаещите се могат да пребивават три месеца.
Заместник-кметът на Плевен Стефан Милев уточни, че ако видят изпаднал в беда, съгражданите му могат да сигнализират или на 112, или на телефон в общината. След това лекари от Спешна помощ, служители на полицията и дирекция "Социално подпомагане" предприемат мерки за приютяване в центъра.
Стефан Милев акцентира върху проблема за точната преценка кой да бъде настанен: „Защото всеки възрастен човек, който реши, може да излезе на улицата и да каже: „Аз съм самотен, аз нямам какво да ям“ и тези легла да бъдат заети, а реално нуждаещите се хора да останат наистина на улицата.“
Стараем се да не връщаме никого, защото социалната дейност е свързана с човешки съдби, декларира още заместник-кметът.
Още за проблемът, свързан с бездомниците в Ямбол и Плевен слушайте в звуковите файлове.